fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Piąta aukcja obligacji drogowych

BGK przeprowadził piątą w tym roku aukcję obligacji emitowanych na rzecz Krajowego Funduszu Drogowego
Bank, który emituje obligacje na rzecz Krajowego Funduszu Drogowego, planował wartość oferty do 1 mld zł. Popyt inwestorów na 11-letnie papiery (termin wykupu przypada w październiku 2022 r.) nieznacznie przekroczył jednak 1 mld zł. Ostatecznie sprzedane zostały papiery drogowego o wartości 902 mln zł.
- Popyt był wystarczający do tego by sprzedać tyle ile oczekiwaliśmy. Koszt też nie okazał się bardzo wysoki.  Rentowność  zważywszy na sytuację nie była zła. Średnia rentowność papierów wyniosła  6,287 proc., gdy podobnych obligacji skarbowych 5,85 proc. – mówi Mariusz Grab, dyrektor Departamentu Skarbu w BGK.
To już piąta aukcja papierów infrastrukturalnych przeprowadzona przez BGK w tym roku. Wcześniej odbyły się aukcje w maju, czerwcu, lipcu i sierpniu. Według planów bank miał wyemitować w tym roku papiery na łączną kwotę 10,7 mld zł. Zwykle jednak roczny plan nie jest wykonywany. Zależy on bowiem o potrzeb Krajowego Funduszu Drogowego. Jeszcze w sierpniu BGK mówił, że prawdopodobnie nie dojdzie już w tym roku do emisji obligacji.
- W planie na czwarty kwartał ta aukcja była jednak zaplanowana i skorzystaliśmy z tej możliwości – mówi Mariusz Grab.
Łączna wartość papierów drogowych wyemitowanych w tym roku wyniosła 7,78 mld zł. Mariusz Grab zapewnia, że listopada aukcja była ostatnią w tym roku. W przyszłym roku można spodziewać się następnych od drugiego kwartału.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA