fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

NASA poszukuje astronautów

W rekrutacyjnym wideo na portalu YouTube NASA obiecuje im szansę polecenia w Kosmos dalej niż ich poprzednicy, kiedyś nawet na Marsa.
AFP
Agencja rozpoczęła rekrutację uczestników przyszłych misji. Będzie przyjmować wnioski do 21 klasy astronautów do 27 stycznia 2012 roku. Potem rozpocznie się proces selekcji kandydatów.
Lista wybrańców ogłoszona zostanie w marcu 2013 roku. Przyszli astronauci zostaną zaproszeni do Johnson Space Center w Houston aby odbyć szkolenie.
Wymagania minimalne to stopień naukowy z różnych dziedzin i co najmniej trzy lata doświadczenia zawodowego. Nie jest tajemnicą że NASA będzie preferować ludzi z doświadczeniem w lotnictwie. Nie będzie łatwo — w poprzedniej 20 klasie spośród 3,5 tys. kandydatów wybrano dziewięciu.
— Niektórzy z tych astronautów, których rekrutujemy dzisiaj będą pionierami podboju dalszych wypraw i jako pierwsi ludzie postawią stopę na Marsie — powiedział Charlie Bolden na konferencji prasowej. były astronauta, szef NASA.
Rekrutacja nowej klasy astronautów odbywa co dwa do czterech lat. W 1999 roku w szeregach NASA było 150 aktywnych astronautów. Wielu z nich w ostatnich latach odeszło na emeryturę lub do innych zajęć. W 2011 jest ich jedynie 61 — podaje U. S. National Research Council. Część z tych odejść była podyktowana małymi szansami na lot w najbliższym czasie. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna została już ukończona. Astronauci, którzy budowali ją przez 13 lat już nie są potrzebni. Na emeryturę odeszły promy kosmiczne, Amerykanie będą się tam mogli dostać jedynie na pokładzie rosyjskich Sojuzów.
Ale w połowie dziesięciolecia ta sytuacja ulegnie zmianie. Agencja zachęca firmy prywatne do prac nad kosmiczną taksówką, a z informacji jakie dochodzą od tych firm, można wnioskować, że około 2015 roku takie pojazdy zaczną wynosić astronautów na orbitę.
— Kiedy wejdziemy w nowa erę kosmicznych lotów komercyjnych będzie jeszcze więcej możliwości dla tych, którzy chcą latać — powiedział Bolden.
NASA dąży do tego aby w 2025 roku wysłać ludzi na asteroidę, a w połowie lat 30-tych na Marsa. Trwają intensywne prace nad pojazdem Orion Multi-Purpose Crew Vehicle i wielką rakietą Space Launch System.
— Program lotów kosmicznych w NASA ma się jak najlepiej — przekonywał Bolden. — po zakończeniu eksploatacji wahadłowców przesunęliśmy nasze cele znacznie dalej. Jesteśmy znowu gotowi dotrzeć tam, gdzie dotychczas nie było żadnego człowieka.
Więcej informacji na temat rekrutacji na stronie:
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA