fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

UBS ma nowego prezesa

Sergio Ermotii był p.o. prezesa UBS AG od września. Teraz został wybrany prezesem na całą kadencję
Jeszcze dwa miesiące  temu, kiedy czasowo - jak przekonywano - zastąpił na tym stanowisku Oswalda Gruebela wydawało się,że jest  „przejściowym" szefem banku. Gruebel ustąpił, kiedy okazało się,że  bank poniósł straty w wysokości 2,3 mld dolarów wyniku nieuatoryzowanych transakcji dokonanych przez jednego z londyńskich  dilerów - Kweku Adoboli.  Diler został potem aresztowany.
Zdaniem rady nadzorczej  Ermotti gwarantuje stabilność UBS. Przede wszystkim jednak musi on sobie poradzić z  wyzwaniami, jakie stwarza obecny kryzys finansowy i silny frank. I „posprzątać" po poprzedniku
Wiadomo,że  Ermotti będzie musiał  zacząć od dokładnego przyjrzenia się  temu, co pozostawił mu Gruebel, przede wszystkim w bankowości inwestycyjnej, która ulegnie głębokiej redukcji.
17 listopada w Nowym Jorku Ermotti przedstawi swoją wizję UBS. Analitycy uważają,że czekają go wtedy bardzo trudne chwile, bo musi przekonać inwestorów, że jest odpowiednim człowiekiem na tym stanowisku. Chociaż i oni przyznają,że tak naprawdę, to nie bardzo jest o co się do niego przyczepić. Na  jego korzyść przemawia jednak to,że od czasu, kiedy we wrześniu zasiadł w gabinecie prezesa, akcje banku podrożały o 6,2 proc.
Zermotti wcześniej pracował w UniCredicie jako dyrektor działu rynków i inwestycji ,ale był rozgoryczony, kiedy nie został wybrany nr 2.  i przegrał w  rywalizacji z  Roberto Nicastro. Wtedy   przeprowadził się z Lugano do Zug, kantonu położonego w pobliżu Zurichu i zaczął szukać innej pracy.
Nowy szef UBS sam siebie określa jako „gracza zespołowego",który chętnie otacza się specjalistami  z różnych dziedzin. I chętnie podkreśla: — Nie ma takiego zysku,który wart był więcej, niż opinia banku.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA