fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

93. rocznica odzyskania niepodległości: obchody

Rzeczpospolita, Jak Jakub Ostałowski
TVP transmitować będzie obchody Święta Niepodległości z pl. Piłsudskiego w Warszawie. Dokumenty i programy historyczne przypomną walkę Polaków o odzyskanie własnego państwa
Uroczystości z udziałem prezydenta RP, przedstawicieli najwyższych władz, wojska i warszawiaków można będzie oglądać w TVP 1 i TVP Polonia od godz. 11.40. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza zostaną złożone wieńce. Zaplanowano przemarsz oddziałów wojskowych.
Wśród pozostałych propozycji na specjalną uwagę zasługuje unikatowy dokument „Józef Piłsudski" (TVP Info, godz. 23.45) zrealizowany w 1935 roku przez Ryszarda Ordyńskiego. Wykorzystał w opowieści wszelkie dostępne archiwalia: zdjęcia, fragmenty filmów, dokumenty, gazety, odezwy, mapy. Tam, gdzie brakowało materiałów – jak np. w sekwencjach mówiących o uwięzieniu Piłsudskiego w Magdeburgu czy działalności tajnej Polskiej Organizacji Wojskowej – reżyser zainscenizował zdarzenia.
Dokument „Przystanek Niepodległość" Zofii Kunert (TVP Info, godz. 16.15) przypomina najważniejsze działania zbrojne, starania dyplomatyczne i organizacyjne, które doprowadziły do odbudowy państwa polskiego. „Rówieśnicy Niepodległości" Joanny Jaworskiej (TVP Polonia, godz. 9.40, 17.25) to historia niepodległej Polski opowiadana z perspektywy urodzonych w 1918 roku. Są wśród nich m.in.: Olgierda Kubicka, której matką chrzestną była Maria Piłsudska, Janina Pradyszczuk skoligacona z rodem Dmowskich, Julia Zielińska, świadek zarówno przewrotu majowego, jak i pogrzebu marszałka Piłsudskiego w 1935 roku. Akcja fabularyzowanego dokumentu „Po latach niewoli wstaje Polska... 1914 –1918" Lucyny Smolińskiej i Mieczysława Sroki (TVP 2, godz. 8.50, TVP Polonia, godz. 15.20) zaczyna się na Wawelu, w Krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów – w miejscu ostatniego spoczynku Józefa Piłsudskiego, głównego bohatera opowieści. Narratorem filmu jest Grzegorz Małecki, który w gabinecie marszałka w Belwederze przywołuje kolejne zdarzenia, począwszy od wybuchu I wojny światowej. Widzowie zobaczą miejsca, w których stacjonował dowódca Legionów Polskich, przemierzą z nim szlak bojowy, zajrzą do willi Milusin w Sulejówku, w której mieszkał. W inscenizowanych scenach w roli marszałka wystąpił Mariusz Bonaszewski.
Miłośnicy „Pieśni patriotycznych" (TVP 2, godz. 5.45) będą mogli posłuchać ich w wykonaniu Chóru Kameralnego Filharmonii Krakowskiej. TVP Kultura proponuje koncert „39/89 L.U.C. – Zrozumieć Polskę" (godz. 1.50), prezentację projektu Łukasza Rostkowskiego, który zabierze widzów w podróż muzyczną i wizualną przez pół wieku walki z totalitaryzmami lat 1939 – 1989.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA