fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Rzeczoznawcy mają sposób na drastyczne podwyżki opłat za użytkowanie wieczyste

Fotorzepa, Pio Piotr Guzik
Nakażmy ustawą, by stawki za użytkowanie wieczyste były aktualizowane co najmniej raz na pięć lat – proponują rzeczoznawcy majątkowi.
Polska Federacja Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych tłumaczy, że taki tryb naliczania opłat uchroniłby użytkowników nieruchomości przed drastycznymi skokami opłat, a samorządom zapewnił wpływy budżetowe.
– Wysokie wzrosty opłat z tytułu użytkowania wieczystego zazwyczaj wynikają z zaniedbań właściciela, który aktualizacji opłat nie dokonywał przez kilka, a czasem nawet przez kilkanaście lat – tłumaczy prezydent PFSRM Krzysztof  Urbańczyk.
Propozycja regularnego aktualizowania opłat to jednak więcej pracy dla urzędów gmin lub dzielnic. Przykładowo na warszawskiej Pradze-Południe znajduje się ponad 48 tys. użytkowników wieczystych. Ponieważ wartość każdego gruntu musi określić rzeczoznawca majątkowy, pociąga to za sobą koszty dla dzielnicy. – Średnio w każdym roku aktualizacją opłat obejmuje się więc od 2  do 5 tys. użytkowników wieczystych, w zależności od tego, ile mamy środków – mówi rzeczniczka dzielnicy Ewelina Buczyńska.
Na Ochocie co roku aktualizowane jest około 5 proc. nieruchomości. – Jest to uzależnione od stanu osobowego Wydziału Nieruchomości  – mówi naczelnik tego wydziału Robert Owczarek. – Obecnie 18 tys. podmiotów obsługuje dwóch ludzi.
Do niedawna problem był też na Ursynowie. – Okazało się, że w zeszłym roku uaktualniono tylko 1 proc. opłat – mówi burmistrz Piotr Guział. – Teraz to nadrobiliśmy i już w tym roku udało nam się przygotować zmianę dla 11 proc. gruntów. Chcemy, by rocznie było to ok. 20 proc. Przecież dzięki temu będą wyższe wpływy do budżetu.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA