fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

Likwidacja antybelek przesądzona

Bloomberg
Zgodnie z projektem ustawy okołobudżetowej rząd chce zyskać dodatkowe 3 mld zł, m.in. dzięki podwyżce akcyzy na olej napędowy i zmianom zasad naliczania podatku od odsetek
Ministerstwo Finansów opublikowało projekt ustawy okołobudżetowej, wprowadzającej szereg zmian dotyczących sposobu poboru podatków i regulacji dotyczących indeksacji płac sędziów i prokuratorów. W sumie dzięki propozycjom budżet zyskać ma 3 mld zł.
Największy wzrost wpływów podatkowych (o 2,1 mld zł) da podwyższenie stawki akcyzy na olej napędowy o 14,6 gr na litr, konieczne z uwagi na dostosowanie się do norm unijnych. Podobne dostosowania dotyczące stawki akcyzy na tytoń (rośnie średnio o 4 proc.) przynieść ma 245 mln zł dodatkowych wpływów.
Resort liczy także na wzrost dochodów z podatku od odsetek o około 380 mln zł, dzięki zapowiadanej już od pewnego czasu likwidacji lokat antybelkowych. W praktyce sprowadza się to do zmiany zasady zaokrągleń podatku. Obecnie podstawę opodatkowania zaokrągla się do pełnych złotych. W efekcie od odsetek nie przekraczających 2,49 zł banki w praktyce nie musiały odprowadzać żadnego podatku (normalnie stawka wynosi 19 proc.). To pozwalało oferować lokaty o dziennej kapitalizacji z limitami wpłat 11-13 tys. zł. Zgodnie z nowymi wytycznymi, zaokrąglanie podstawy odbywać się będzie co do grosza.
Rząd zaoszczędzić chce także na zamrożeniu pensji sędziów, asesorów, referendarzy i  prokuratorów, dzięki czemu ograniczyłby wydatki o 140 mln zł. Wszystkie zmiany mają obowiązywać od 2012 r.
Zgodnie z wcześniejszym projektem ustawy budżetowej dochody państwa wynieść mają 292,7 mld zł, a deficyt - 35 mld zł. Projekt uwzględniał część ogłoszonych właśnie propozycji.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA