fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wiadomości

W PiS jest pucz. Ale słaby

Dr Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego
Co się teraz dzieje w PiS? Czy to rewolucja, podział partii?
Dr Rafał Chwedoruk: Raczej pucz. Nawet jeśli zwolennikom Ziobry udałoby się zbudować słaby klub parlamentarny, nie byłoby to zagrożenie dla Jarosława Kaczyńskiego. Po katastrofie smoleńskiej emocje konserwatywnych wyborców są po jego stronie. Nie ma w Polsce społecznej przestrzeni podziału PiS. Ci, którzy są zwolennikami tej partii, nie chcą podziałów wewnątrz. Bo przecież dla wielu z nich partia jest permanentnie zagrożona z zewnątrz i trzeba jej bronić, a nie dzielić. Zresztą dotychczasowe próby odejścia z PiS i tworzenia nowej partii okazały się nieskuteczne.
Ziobro to chyba jednak najmocniejsze nazwisko spośród dotychczasowych buntowników.
Tak, ale jest za młody, by skupić wokół siebie większą siłę konserwatywną. Myślę, że elektorat konserwatywny niezbyt ufa pokoleniu czterdziestolatków. Mogło to mieć wpływ na porażkę PJN.
Ziobryści twierdzą, że nie chcą wychodzić z PiS i nie chcieli pozbawiać Kaczyńskiego przywództwa. Wierzy im pan?
Tak. Myślę, że kierowała nimi chęć zmiany struktury podejmowania decyzji. Jak na chęć zmiany prezesa czy podziału partii akcja jest zbyt słabo przygotowana. To raczej improwizacja. A list Ziobry to wyraz bezsilności.
Dlaczego jest opór w PiS przed taką rozmową?
Jarosław Kaczyński przyjął strategię zamknięcia partii co najmniej od wyborów prezydenckich. Wie, że dla jego ugrupowania nadchodzą trudne czasy. I chce przetrwać do kryzysu gospodarczego. Jest mu potrzebna wierna, sprawna partia, a nie rozdyskutowana. Dlatego Ziobro trafił w próżnię. Bo dla Kaczyńskiego nie jest zagrożeniem utrata 20 czy 30 posłów. Dla niego ważne są teraz struktury lokalne partii.
Jak to się skończy?
Sądzę, że pucz zostanie stłumiony. Pewnie wtedy ktoś w otoczeniu prezesa zażąda głowy. Może to być np. głowa Jacka Kurskiego. A Ziobro? Może mu zostać wskazana długa i bolesna droga do Canossy.
rozmawiała Katarzyna Borowska
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA