fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Mieszkania w centrach miast dla bogaczy

W Krakowie najdroższe są mieszkania na Starym Mieście
Fotorzepa, Krystian Walczak
Na metr nowego lokalu na warszawskim Śródmieściu trzeba wydać średnio 17,5 tys. zł. Mkw. najdroższych mieszkań kosztuje ok. 45 tys. zł
- Najwięcej drogich mieszkań znajduje się w centralnych dzielnicach największych miast. Prym wiedzie tutaj oczywiście stolica, a dalej w kolejności są Kraków i Wrocław – przyznaje Jarosław Mikołaj Skoczeń z Emmersona, firmy doradczej i pośredniczącej w obrocie nieruchomościami.
Z najnowszych analiz tej firmy wynika, że w trzecim kwartale br. na mkw. mieszkania na warszawskim Śródmieściu trzeba było wydać średnio 17,5 tys. zł. Średnia stawka dla całego miasta to tymczasem 8,5 tys. zł.
W Krakowie najdroższe są mieszkania na Starym Mieście. Średnia cena za mkw. lokali w tym rejonie to 14,9 tys. zł, podczas gdy średnia stawka liczona dla całego miasta to 7,1 tys. zł za mkw.
- We Wrocławiu od lipca do września br. najdroższym rejonem było Stare Miasto, które zajęło miejsce Śródmieścia. Metr lokalu na Starówce kosztuje przeciętnie 8,3 tys. zł. Średnia stawka dla Wrocławia to 6,6 tys. zł za mkw. – wylicza przedstawiciel Emmersona.
Zauważa, że rejon wrocławskiego śródmieścia nie jest już najdroższy, bo pojawiły się tam tańsze inwestycje deweloperskie. Spadła więc średnia cena za mkw. mieszkań od dewelopera.
- Mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska mają więc najmniej powodów do narzekań – przyznają analitycy z Emmersona.
Jednocześnie zastrzegają, że w analizowanych rejonach znajdziemy też mieszkania, których ceny znacznie przekraczają przeciętny poziom.
- Najwyższa stawka za mkw. nowego mieszkania na koniec września wynosiła w Warszawie 45 tys. zł. Z kolei w Krakowie ceny dochodziły do 30 tys. zł za metr. Taniej było we Wrocławiu, gdzie na najdroższe apartamenty trzeba było wyłożyć ponad 21 tys. zł za metr – podaje Skoczeń.
Tłumaczy, że na ceny w tych rejonach miast wpływ ma przede wszystkim prestiż miejsca, ale też koszt nabycia gruntów przez deweloperów. A działki w centralnych rejonach miast są drogie, bo jest ich niewiele. Na takich gruntach powstają głównie apartamentowce.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA