fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wiadomości

Zagrożenie Izraela wcale nie wzrosło – twierdzi Jossi Melman

- A cóż to jest tych kilkuset terrorystów? - pyta Jossi Melman, czołowy publicysta liberalnego izraelskiego dziennika "Haarec"
Gilad Szalit wrócił do domu...
Jossi Melman: Wreszcie! Mogło to nastąpić już dawno, rok, dwa lata temu. Niestety nasz premier nie kwapił się do zawarcia porozumienia o wymianie. Dopiero teraz, gdy jego popularność na świecie i w kraju dramatycznie spadła, zdecydował się na ten ruch. W ten sposób ratuje swoje notowania. Najważniejsze jest jednak to, że koszmar tego chłopaka wreszcie dobiegł końca i mógł wrócić do swojej rodziny. Happy end.
Chyba nie dla wszystkich. Hamas może teraz próbować porwać kolejnych żołnierzy.
Myśli pan, że do tej pory nie próbowali? Takie akcje przeprowadzane są cały czas, ale nasze służby je dość skutecznie udaremniają. Choćby ostatnio próbę taką terroryści podjęli na granicy Izraela z Egiptem. Hamasowi wcale nie była więc potrzebna ta wymiana jeńców, żeby wiedzieć, że izraelski żołnierz w jego ręku to niezwykle mocna karta.
A sami zwolnieni? Nie będą teraz dokonywali zamachów?
A cóż to jest tych kilkuset terrorystów? Na każde skinienie Hamasu gotowych do akcji są tysiące młodych Palestyńczyków. Tysiące ludzi, którzy wręcz rwą się, by zostać „męczennikami". Ci zwolnieni więźniowie nic więc nie zmienią. Izrael jest znacznie silniejszy od tych kilkuset terrorystów. O tym, że zagrożenie zamachami wcale się teraz nie powiększy, świadczy to, że szef Mossadu poparł wymianę.
Czy Izrael ma jakiś sposób, żeby zabezpieczyć się przed atakami ze strony zwolnionych palestyńskich więźniów?
Bez obaw. Nasze służby będą ich miały na oku. Zresztą zgodnie z zawartą umową ci najgroźniejsi terroryści nie będą mieli prawa do przebywania na terytoriach palestyńskich. Zostaną deportowani do Syrii, Egiptu, Kataru, Turcji i kilku innych krajów regionu. Proszę być spokojnym, Izrael wie, co robi. Nie jesteśmy samobójcami.  —
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA