fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Spółdzielnia zapłaci za brak zgody na instalację telewizji kablowej

Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Poznańska spółdzielnia zapłaci wysoką karę za brak zgody na instalację telewizji kablowej w blokach
Rekordową karę w wysokości 146 tys. zł Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (numer sprawy: RPZ-411/4/11/DW) nałożył na spółdzielnię Winogrady w Poznaniu. Według UOKiK ograniczała ona niektórym firmom telekomunikacyjnym dostęp do administrowanych przez siebie bloków. Chciały one świadczyć na ich terenie usługi telewizji kablowej. Spółdzielnia mnożyła im różne przeszkody.
Po skardze jednej z firm UOKiK wszczął postępowanie antymonopolowe. Dopatrzył się naruszeń interesu publicznego. Zdaniem urzędu spółdzielnia nadużyła swojej pozycji dominującej, ponieważ niezasadnie nie wydawała zgody na zainstalowanie w jej zasobach urządzeń telekomunikacyjnych oraz linii kablowych niezbędnych do świadczenia usług telekomunikacyjnych.
Zdaniem UOKiK spółdzielnia wręcz eliminowała możliwość konkurencji. Doszło więc do naruszenie art. 9 ust. 1 i 2 pkt 5 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.
To nie pierwsze takie postępowanie antymonopolowe prowadzone przez UOKiK. Decyzja w sprawie spółdzielni Winogrady jest czwartą wydaną w tym roku dotyczącą ograniczania przedsiębiorcom telekomunikacyjnym dostępu do budynków. Łączna wysokość tegorocznych kar za te praktyki to 318 678 zł.
W tej chwili trwają dwa inne postępowania antymonopolowe: przeciwko Spółdzielni Mieszkaniowej Energetyk we Wrocławiu oraz Spółdzielni Mieszkaniowej im. Stefana Batorego w Łodzi.
Czytaj także w serwisach:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA