fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Okazje znikają w jeden dzień

Fotorzepa, Przemek Wierzchowski
Licząc na kolejne spadki cen mieszkań klienci odwlekają decyzje o zakupie nieruchomości. Szybko znikają jedynie lokale, które kosztują nie więcej niż 200 tys. zł
Klienci wciąż największą uwagę zwracają na cenę mieszkań. Jak wynika z sondy przeprowadzonej przez portal nieruchomości KRN.pl, prawie co trzeci nabywca chciałby kupić jak najtańsze mieszkanie – cena lokalu nie powinna przekraczać 200 tys. zł.
Z analiz serwisu wynika jednak, że mieszkań do 200 tys. zł jest na rynku bardzo niewiele: tak wyceniane lokale w największych miastach należą do rzadkości.-  Bardzo często są to okazje, którym – aby znaleźć najemcę - wystarczy jeden dzień ekspozycji – wynika z danych portalu.
Im cena nieruchomości wyższa, tym chętnych na nią mniej. – Zaskoczeniem okazał się jednak bardzo dobry wynik najdroższych mieszkań. Aż 26,2 proc. respondentów zdecydowałoby się kupić lokal w cenie powyżej 400 tys. zł – zauważają przedstawiciele  portalu KRN.pl. – Takie zróżnicowanie może wynikać z dużych dysproporcji w dochodach polskiego społeczeństwa – tłumaczą.
Według analityków serwisu największy problem mają zaś właściciele oferujący mieszkania do 350 i do 400 tys. zł: łącznie na te dwa warianty zdecydowało się oddać głos niewiele ponad 14 proc. respondentów.
- W takich cenach oferowane są zazwyczaj większe lokale, na zakup których decydują się powiększające się rodziny. Jednak coraz częściej znalezienie mieszkania, na które stać młode osoby, stanowi problem. Prowadzi to do konieczności dalszego wynajmowania lokalu - podaje KRN.pl. - W naszej sondzie ponad 35 proc. osób zadeklarowało, że mieszka w wynajmowanym mieszkaniu lub domu. Wiele osób wciąż liczy na dalsze obniżki cen nieruchomości. Innym powodem zwlekania z zakupem mieszkania jest niepewność na rynkach finansowych.
Analitycy serwisu potwierdzają, że od kilku lat na rynku nieruchomości widać trend spadkowy. – Obniżki cen dotyczą głównie mieszkań w gorszej lokalizacji tych i wybudowanych w przestarzałych technologiach – zauważają.
Jednak, mimo obniżek cen, popyt na mieszkania został wyhamowany przez pogarszającą się sytuację na rynku kredytów hipotecznych.
Jednak w sondzie z końca września 30 proc. klientów uznało, że dziś jest idealny moment na zakup nieruchomości. - Prawie tyle samo osób uznaje, że taki moment dawno już minął – podają analitycy.
Na poprawę sytuacji na rynku nieruchomości czeka prawie 40 proc. ankietowanych. Nadejście odpowiedniego momentu na zakup mieszkania w ciągu najbliższego roku przewiduje 17,5 proc.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA