fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Piłka nożna

Podejrzane miliony Joana Laporty

Joan Laporta wyprowadził Barcelonę z chaosu na szczyt, ale w rozrzutności i zagarnianiu władzy dla siebie często się zapędzał. fot. JOSEP LAGO
AFP
Były prezes Barcelony Joan Laporta przyznał w sądzie, że dostał 10 mln euro z Uzbekistanu. Zapewne od kliki rządzącej tym krajem
Laporta był prezesem Barcelony od roku 2003 do 2010, władcą bardzo uduchowionym, przemawiał jak szef Narodów Zjednoczonych, przyjął logo Unicef na koszulki zespołu. Lubił też wystawne imprezy na koszt klubu, dalekie wyjazdy promujące barcelońskie idee, zlecał podsłuchiwanie wiceprezesów.
Zostawił klub w rozkwicie sportowym (to on odważył się postawić na trenera Pepa Guardiolę). Zostawił też długi, ale wielu uważa go za najlepszego prezesa w ponadstuletniej historii Barcy.
Uzbekistan jest fasadową demokracją, prezydent Islam Karimow rządzi nim od ponad 20 lat, jego klika nie dopuszcza żadnej opozycji, łamie prawa człowieka, siły bezpieczeństwa torturują i zabijają przeciwników, głośna była historia dwóch więźniów ugotowanych przez bezpieczniaków żywcem.
Miliony przelała Laporcie firma związana z klanem Karimowów
Karimow ma córkę Gulnarę szykowaną na jego następczynię. Gulnara kontroluje firmę Zeromax handlującą m.in. ropą, gazem i bawełną, a firma Zeromax kontroluje klub Bunyodkor, który z niczego wyrósł w sześć lat (powstał w 2005) na lokalną potęgę, zatrudniał m.in. Rivaldo i trenera Luiza Felipe Scolariego, a chciał też zatrudnić Samuela Eto'o, wówczas piłkarza Barcelony.
Z Bunyodkorem Barcelona, więcej niż klub, współpracowała podczas rządów Laporty więcej niż ściśle. Uzbecki klub nawet herb wymodelował sobie na wzór Barcy, z jej gwiazdami organizował od 2008 r. letnie szkolenia piłkarskie, na które przyjeżdżali m.in. Leo Messi i Andres Iniesta, a gdy budował nowy stadion, sam Laporta położył pierwszą cegłę.
Klub dostał za tę współpracę 3,5 mln euro. Teraz, gdy w Katalonii trwa wojna na kwity między ekipą dwóch prezesów, byłego i obecnego Sandro Rosella (jeden z socios klubu wytoczył Laporcie proces o nadużycia), okazuje się, że szefa klubu Uzbecy wynagrodzili znacznie hojniej.
Na szwajcarskie konto kancelarii adwokackiej Laporta & Arbocs wpłynęło 10 milionów euro od Zeromaksu. Pozywający Laportę do sądu turecki pośrednik piłkarski Bayram Tutumlu twierdzi, że to nielegalne prowizje za wspólne biznesy piłkarskie prezesa i Uzbeków, w których też uczestniczył i należy mu się procent.
Laporta broni się, że to wynagrodzenie za usługi kancelarii dla Zeromaksu. A przede wszystkim, że to spisek sił zła przeciw człowiekowi, który z prezesa stał się politykiem i któremu marzy się rządzenie Katalonią.
Rosell może być pewien, że wkrótce wypłyną nowe kwity. Tym razem na niego.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA