fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

VAT od posiłków gotowych

sxc.hu
Handlujący gotowymi posiłkami nie wiedzą, czy sprzedają towary, czy może świadczą usługę gastronomiczną
Rośnie zamieszanie wokół tzw. produktów gotowych, czyli posiłków, które można kupić na stacjach paliw czy w sieciach barów kawiarnianych. Sprawę komplikują opinie statystyczne wydawane  przez Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi, na które coraz częściej patrzy fiskus.

Lista to za mało

Polska ustawa o podatku od towarów i usług nie zawiera definicji produktów gotowych. Załącznik nr 10 dodany do ustawy o VAT przez ustawę z 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (DzU nr 238, poz. 1578) zawiera jedynie wykaz towarów opodatkowanych stawką w wysokości 5 proc. razem z przypisanym do każdej pozycji symbolem PKWiU (tj. symbolem Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług). Przeglądając tę listę, przedsiębiorcy nie znajdą jednak odpowiedzi na nurtujące ich pytanie. Dopiero wystąpienie o opinię w sprawie klasyfikacji statystycznej staje się dla firmy wskazówką.
Szkopuł w tym, że według tych opinii działalność przedsiębiorców to nie sprzedaż towarów, lecz świadczenie usług gastronomicznych. Ta z pozoru niewielka różnica ma – jak twierdzą doradcy podatkowi – ogromne znaczenie dla branży żywnościowej. Wpływa bowiem na wysokość opodatkowania. Towary powinny być opodatkowane stawką 5 proc. Jeśli natomiast uznać, że w grę wchodzi usługa, to opodatkowanie wzrasta do 8 proc.
Co gorsza, coraz częściej  tym opiniom  przygląda się  fiskus, który wydaje niekorzystne dla firm stanowiska (np. interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 8 lipca 2011 r., nr IPPP1-443-600/11-4/PR).
– Nie jest właściwe, by klasyfikacje statystyczne miały wpływ na wysokość opodatkowania, bo prowadzi to do takich paradoksów  jak właśnie przy produktach  gotowych. Statystyka służy do innych celów i nie należy jej wiązać z VAT – mówi „Rz" Roman Namysłowski, doradca podatkowy, starszy menedżer w Ernst & Young. I dodaje: – Przed Ministerstwem Finansów piekielnie trudne zadanie  takiego zdefiniowania towarów i usług, aby podatnicy dokładnie  wiedzieli, jaką stawką VAT objęte są określone towary i usługi.
Według Romana Namysłowskiego żadnego znaczenia nie będzie miało to, jakie rozwiązanie od strony legislacyjnej przyjmie ministerstwo: czy zostanie to przeniesione do ustawy, czy też pozostanie w załączniku. Pierwsze doświadczenie MF już zdobyło, gdy likwidowało załącznik nr 4 dotyczący towarów i usług zwolnionych z opodatkowania, przenosząc go do art. 43 ustawy o VAT.

Polska sobie, UE sobie

Kłopoty, z którymi dziś na gruncie polskiego prawa borykają się przedsiębiorcy, zostały już rozstrzygnięte przez Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 10 marca 2011 r. (w sprawach połączonych C-497/09, C-499/09, C-501/09 i C-502/09 Bog i inni). Ostatnio problemy, z którymi mają do czynienia polskie firmy, uregulowane zostały też w rozporządzeniu Rady nr 282/2011z 15 marca 2011 r. ustanawiającym środki wykonawcze do dyrektywy nr 2006/112/WE. W art. 6 zdefiniowano usługi restauracyjne i kateringowe, którymi nie jest jednak – w myśl ust. 2 – dostawa gotowej lub niegotowej żywności lub napojów albo  dostawa gotowej lub niegotowej żywności i napojów, wraz z ich transportem lub bez niego, ale bez żadnych  innych usług wspomagających.
masz pytanie, wyślij e-mail do autorki g.lesniak@rp.pl
Wojciech Kotala, doradca podatkowy w kancelarii DLA Piper Wiater
W wypadku punktów gastronomicznych to, czy mamy do czynienia z dostawą towarów czy świadczeniem usług, nie zależy w żadnym razie od klasyfikacji statystycznej. Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług klasyfikacje statystyczne mogą mieć znaczenie tylko wtedy, kiedy chodzi o stawkę VAT właściwą dla konkretnego towaru. Tymczasem dla oceny, czy występuje dostawa towaru czy świadczenie usług, dość jasne wytyczne dał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej i nie można kierować się w tym zakresie opiniami urzędu statystycznego.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA