fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Aplikacje/egzaminy

Zawody prawnicze: egzaminy zawodowe na adwokata, radcę i notariusza bez pisania testów

Aplikacje/Egzaminy zawodowe
Fotorzepa, Pio Piotr Guzik
Pomysły istotnych zmian w ustawach adwokackiej, radcowskiej i notarialnej ogłosił minister sprawiedliwości
Krzysztof Kwiatkowski przedstawił swoje zamiary na spotkaniu ze studentami Uniwersytetu Łódzkiego. Chce doprowadzić do skrócenia procedur, od których zależy możliwość rozpoczęcia wykonywania zawodu adwokata i radcy prawnego, tak by postępowanie w sprawie wpisu na listę zawodową nie trwało dłużej niż 51 dni (obecnie jest to nawet do trzech miesięcy).
Kwiatkowski planuje również rozszerzenie grupy osób, które mogą przystąpić do egzaminów prawniczych bez odbywania aplikacji. Miałoby do tego prowadzić skrócenie wymaganego dziś pięcioletniego stażu świadczenia usług prawniczych do trzech lat, co ujednoliciłoby go z czasem trwania większości aplikacji prawniczych.
Planowana jest ponadto zmiana w regulacjach dotyczących egzaminów adwokackiego, radcowskiego i notarialnego - chodzi o rezygnację z testu.
Minister sprawiedliwości zadeklarował również zamiar doprecyzowania statusu aplikantów adwokackich i radcowskich w czasie między zakończeniem aplikacji a ogłoszeniem wyników egzaminów zawodowych, co umożliwiłoby im zastępowanie stron przed sądem.
Więcej w serwisie
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA