fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo drogowe

Prawo jazdy: Trudniejszy test, łatwiej zdać jazdy na mieście

Fotorzepa, dp Dominik Pisarek
Zapisy na prawo jazdy także przez Internet. Dokument będzie gotowy do odebrania po tygodniu. Nieznacznie wzrosną opłaty za zdobycie uprawnień
W lutym 2012 r. zmienią się zasady egzaminowania na prawo jazdy. Obejmą one wszystkie kategorie, w tym tę najpopularniejszą B na samochody osobowe.
Nowe przepisy, do których dotarła „Rz", mają być przyjaźniejsze dla kandydatów na kierowców.
– Chcemy wprowadzić możliwość zapisywania się na egzamin przez Internet i skrócić do tygodnia czas oczekiwania na dokument – mówi „Rz" Andrzej Szklarski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie.
Po zdaniu egzaminu, dzięki podłączeniu WORD do odpowiednich systemów (w starostwach i Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych), przekazana zostanie informacja o jego pozytywnym wyniku. Dzięki temu druk dokumentu dla kierowcy będzie od razu przygotowywany. Dziś podróż dokumentów zajmuje dużo czasu – kierowca odbiera je po minimum dwóch tygodniach, a często nawet po miesiącu.
Zupełnie inaczej wyglądał będzie test na prawo jazdy, i to każdej kategorii. Podzielony zostanie na dwie części – ogólną i specjalistyczną – inną dla każdej kategorii prawa jazdy.
– Zmiany są konieczne. Także podczas egzaminu teoretycznego trzeba sprawdzać przygotowanie do bezpiecznej jazdy – podkreśla Henryk Radomski, prezes Krajowego Stowarzyszenia Egzaminatorów.
Zmienią się również zasady punktowania manewrów wykonywanych podczas praktycznej części egzaminu. Zamiast stosowania dzisiejszego systemu zero-jedynkowego (zaliczony – niezaliczony), np. parkowanie egzaminator będzie mógł ocenić od zera np. do pięciu punktów.
– Tak jak maturę można zdać na trójkę i na piątkę, tak i kierowcą można zostać z lepszym lub gorszym wynikiem – wyjaśnia Andrzej Szklarski.
Kandydatów na kierowców czeka też podwyżka opłat za egzamin. Jak nieoficjalnie dowiedziała się „Rz", egzamin praktyczny kosztować ma zamiast 112 zł – 150 zł, a teoretyczny zamiast 22 zł – 50 zł.
Opinia: Adrian Furgalski, ekspert Zespołu Doradców Gospodarczych TOR
Idealny model szkolenia kierowców nie istnieje. Zmiany są jednak konieczne.
Egzamin praktyczny musi pokazywać, czy ktoś zna zasady bezpiecznej jazdy, czy też potrafi parkować „od linijki". Sądzę jednak, że bardziej od zmiany zasad szkolenia pożyteczny okaże się okres próby, którą będzie musiał przejść młody kierowca. Taka kontrola jego poczynań na drodze i konsekwencje łamania przepisów mogą być dla wielu ostrzeżeniem przed złamaniem prawa.
Zobacz serwis » Prawo dla Ciebie » Twoje prawo » Prawo drogowe
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA