fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Spółdzielnie wynajmują bez CIT tylko członkom

Fotorzepa, Raf Rafał Guz
Udostępnianie lokali osobom nienależącym do spółdzielni nie jest gospodarowaniem jej zasobami mieszkaniowymi. Nie korzysta ze zwolnienia
Tak wynika z wyroku wydanego przez Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu (sygnatura akt: I SA/Wr 945/11).
Sprawa dotyczyła spółdzielni mieszkaniowej, która posiadała nieprzynależne do lokali mieszkalnych garaże. Zapytała, czy dochody generowane przez te garaże są zwolnione z podatku. Preferencję taką przewiduje art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o CIT (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 74, poz. 397). Zgodnie z tym przepisem dochody spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi są zwolnione, jeśli będą przeznaczone na utrzymanie tych zasobów.
Samo zamieszkiwanie to za mało
Minister finansów odpowiedział w interpretacji, że nie każdy zarobek jest zwolniony. Zdaniem organu tylko garaże użytkowane przez osoby mieszkające w zasobach spółdzielni są ich częścią, a uzyskany dochód jest zwolniony z CIT. Jeśli najemca nie jest mieszkańcem spółdzielni, nie można stosować preferencji.
Sąd podważył to stanowisko, ale wcale nie po myśli podatniczki. Zdaniem WSA zamieszkiwanie to za mało.
– Równie istotna jest kwestia członkostwa w spółdzielni, które nie zawsze idzie w parze z zamieszkiwaniem – stwierdził. Według tej wykładni wynajem garaży mieszkańcom spółdzielni mających prawo własności mieszkania lub spółdzielcze prawo własnościowe do lokalu, ale niebędących członkami spółdzielni, nie uprawnia do zwolnienia.
Nie ma  już wątpliwości, że jeśli garaże przynależą do lokali mieszkalnych, to traktuje się je tak samo jak mieszkania, w związku z czym dochody spółdzielni z nimi związane są zwolnione z CIT.
– Dziś spory dotyczą ustalenia, kiedy można preferencyjnie rozliczyć dochody z udostępniania lokali na podstawie odrębnych umów – mówi Wojciech Kaczmara, doradca podatkowy z Accreo Taxand. – Można powiedzieć, że omawiana sprawa dość dobrze oddaje obraz tego, jak na zagadnienie spoglądają organy podatkowe i sądy administracyjne. Fiskus zazwyczaj twierdzi, że warunkiem zwolnienia jest zamieszkiwanie najemcy w budynku spółdzielni. Moim zdaniem nie ma to uzasadnienia w przepisach. Wynika z nich, że to przynależność do spółdzielni powinna być decydująca – uważa ekspert.
Sklep bez zwolnienia
Dochody z udostępniania lokali innych niż garaże również mogą być zwolnione. Obowiązują takie same warunki.
– Nikt w praktyce nie bada, jak wykorzystywany jest garaż. Przyjmuje się, że służy zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, ewentualnie jego faktyczne wykorzystywanie może być badane w ramach kontroli skarbowej – zauważa Wojciech Kaczmara. Nie ma uzasadnienia dla odmiennego traktowania np. komórek lokatorskich. Inaczej będzie z lokalami użytkowymi. Takie nieruchomości nie są przeznaczone na zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych.
– Z definicji trudno więc twierdzić, że dochody pobierane w związku z ich udostępnianiem są zwolnione – kończy.
Opinia:
Michał Dec, doradca podatkowy, partner w kancelarii KNDP
Zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych zwolnione z podatku są dochody uzyskiwane w związku z gospodarowaniem zasobami mieszkaniowymi spółdzielni oraz przeznaczone na ich utrzymanie. Jeżeli obiekty budowlane należące do spółdzielni, w tym w szczególności garaże wolno stojące, nie będą użytkowane przez mieszkańca i zarazem członka spółdzielni, to nie będą traktowane jako garaże mieszczące się w zasobie mieszkaniowym i korzystające ze zwolnienia podatkowego. Opodatkowanie takiego dochodu nie będzie się różnić od dochodów uzyskiwanych z wynajmowanych przez spółdzielnię powierzchni użytkowych niebędących zasobami mieszkaniowymi na rzecz podmiotów trzecich.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA