fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Rostowski: sześciopak podstawą dalszej integracji UE

Minister Jacek Rostowski uważa, że sześciopak, czyli pakiet wzmacniający dyscyplinę finansów publicznych krajów UE, stanowi podstawę dalszego zacieśniania integracji UE i zarządzania gospodarczego w strefie euro, ale bez wykluczania krajów spoza eurolandu
Ecofin, czyli Rada ministrów finansów państw UE, której Rostowski przewodniczy we wtorek w Luksemburgu, formalnie przyjęła sześciopak ostatecznie potwierdzając ustalenia nieformalnego spotkania we wrześniu szefów resortów finansów we Wrocławiu i wynik głosowania w Parlamencie Europejskim w ubiegłym tygodniu.
"Po tym wielkim przełomie sześciopaku, chcemy dalszego wzmocnienia. Myślę, że te rozmowy (o zarządzaniu gospodarczym) już się zaczynają się, ale fundament mamy zabezpieczony: efektywne działanie UE i to jest najważniejsze" - powiedział Rostowski dziennikarzom.
Dopytywany, jak zarządzanie gospodarcze powinno wyglądać, minister zdystansował się od francusko-niemieckiej propozycji z sierpnia, by stworzyć tzw. rząd gospodarczy w oparciu o spotkania na szczycie eurogrupy pod przewodnictwem szefa Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya.
"Mówimy o takim mechanizmie, który pozwoli na taką integrację, która zapewni bezpieczeństwo strefy euro, bez tego, żeby wykluczała kraje Unii Europejskiej. To jest do zrobienia i to jest nasz postulat i innych krajów. Nie tylko tych, które są poza. Jest także duża część krajów, które są wewnątrz euro i są absolutnie zdecydowane, że taka forma postępu instytucjonalnego jest jedyną możliwą" - powiedział Rostowski.
Temat zarządzania gospodarczego będzie tematem najbliższego szczytu UE - 17 października i szczytu strefy euro - 18 października w Brukseli.
Przyjęty formalnie, negocjowany od roku w odpowiedzi na kryzys zadłużenia w Grecji sześciopak, przewiduje m.in. bardziej automatyczne sankcje dla krajów nieprzestrzegających trzymającego w ryzach finanse publiczne Paktu Stabilności i Wzrostu. Nowe akty legislacyjne dają też Komisji Europejskiej możliwość egzekwowania od rządów państw unijnych zaleceń dotyczących polityki budżetowej i szybkiego zwalczania nierównowagi.
Większość zapisów sześciopaku zacznie obowiązywać 20 dni po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw UE, czyli jeszcze jesienią bieżącego roku.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA