fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opinie

Listy do Rzeczpospolitej - „Nie wychowujmy dzieci na wegetarian”

Pani doktor Agnieszka Jarosz, ekspert z Instytutu Żywności i Żywienia, w wywiadzie „Nie wychowujmy dzieci na wegetarian" (11 sierpnia 2011 r.) formułuje wniosek: „Niestety, jest u nas bardzo dużo ludzi, którzy zostają wegetarianami, nie zdając sobie sprawy z tego, jak bardzo trzeba uważać na dietę, żeby sobie nie zaszkodzić.
A już wychowywanie dzieci na wegetarian jest wystawianiem ich na wielkie ryzyko i najlepiej od razu zrezygnować z takich pomysłów. Dzieci powinny jeść białko zwierzęce". Chciałbym wyrazić swój sprzeciw.
Jestem pediatrą i zajmuję się problemami żywienia od wielu lat. Nasz ośrodek jest wiodący w kraju w problematyce żywienia i leczenia żywieniowego dzieci. Opierając się na wynikach badań naukowych obcych i własnych, chciałem stwierdzić, że dieta wegetariańska u dzieci, pod warunkiem jej prawidłowego zaplanowania i monitorowania, jest bezpieczna, nie stanowi zagrożenia zdrowotnego i może być czynnikiem ochronnym przed wystąpieniem chorób wieku dorosłego.
Planujemy nowelizację zasad żywienia dzieci w wieku poniemowlęcym, które uwzględnią zasady odnoszące się do dzieci na diecie wegetariańskiej.
—prof. Janusz Książyk, kierownik Kliniki Pediatrii Centrum Zdrowia Dziecka
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA