fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Preferencje dla firm zatrudniających więźniów

Fotorzepa, Jakub Dobrzyński
Przedsiębiorca dający pracę więźniom może dostać pożyczkę, ryczałt i dotację
Zasady ubiegania się przez firmy o takie wsparcie finansowe określa projekt rozporządzenia ministra sprawiedliwości w sprawie funduszu aktywizacji zawodowej skazanych oraz rozwoju przywięziennych zakładów pracy. Pieniądze, które ułatwią przedsiębiorcom zatrudnianie osób pozbawionych wolności, będą pochodzić właśnie z tego funduszu. Teraz na współfinansowanie zatrudnienia skazanych mogą liczyć jedynie przywięzienne zakłady pracy.
Zmiana jest spowodowana wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z lutego 2010 r. (sygn. akt P 20/09), który orzekł, że więźniowie zatrudnieni w takich zakładach powinni zarabiać minimalne wynagrodzenie za pracę, a nie jego połowę. W związku z tym przy okazji nowelizacji kodeksu karnego wykonawczego, wymuszonej wyrokiem, resort sprawiedliwości postanowił zadbać o mechanizmy ułatwiające tworzenie miejsc pracy dla więźniów i zachęcić do tego firmy.
W związku z tym przedsiębiorca, który już zatrudni skazanego, będzie mógł składać co trzy miesiące za pośrednictwem jednostki Służby Więziennej do funduszu aktywizacji wniosek o ryczałt na zatrudnienie. Projekt rozporządzenia nie określa jednak jego wysokości, bo fundusz przyzna pieniądze indywidualnie każdej firmie.
Co więcej, przedsiębiorca będzie mógł się ubiegać o dotację na konkretne cele od funduszu, pod warunkiem że w ciągu 24 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku zatrudniał skazanych.
Na podobnych zasadach dostanie pożyczkę, a jej wysokość będzie uzależniona od tego, jakie zadania jego firma wykonuje. Z tym, że warunkiem uzyskania pożyczki będzie zatrudnianie osób pozbawionych wolności przez 12 miesięcy poprzedzających złożenie dokumentów.
etap legislacyjny: konsultacje społeczne
Zobacz więcej w serwisie:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA