fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Będzie spotkanie Merkel - Sarkozy

Bloomberg
W najbliższy wtorek spotkają się w Paryżu prezydent Francji,Nicolas Sarkozy i kanclerz Niemiec, Angela Merkel.Tematem ich rozmów ma być jak najszybsze wdrożenie ustaleń ze szczytu UE 21 lipca.
Francuzi są poważnie zaniepokojeni  nerwową wyprzedażą akcji największych banków. Societe Generale  wczoraj tracił po raz kolejny. Po  środowej  zniżce kursu o 15 procent ( w pewnym momencie spadek wynosił nawet 21 proc) , wczoraj akcje SocGen traciły kolejne ponad 5 proc. Francuskie władze  zapowiedziały teraz, że pilnie będą przyglądały się kursom francuskich banków. Nerwowość wzięła się stąd,że największe francuskie instytucje finansowe są najbardziej zaangażowane  poza obligacjami greckimi, także i w papiery włoskie. Włoski dług jest szacowany na  410 mld euro.
Według ustaleń naprędce zwołanego we środę wieczorem posiedzenia rządu ,  premier  Francois Fillon najpóźniej 24 sierpnia  ma przedstawić  plan cięcia wydatków i zwiększenia przychodów. Jesienią ustawę ma przegłosować parlament. Francuzi postanowili udowodnić,że nawet wybory nie są im w stanie przeszkodzić w spełnieniu obietnicy powrotu    w roku 2013 do deficytu budżetowego w wysokości 3 proc. PKB, czyli obniżce w porównaniu z rokiem 2011 aż o 4,1 proc pkt procentowego. Zdaniem ekonomistów  taki zjazd wydatków budżetu jest mało prawdopodobny w sytuacji kiedy w lipcu produkcja przemysłowa spadła o 1,6 proc.
Paradoksalnie nerwowość wokół Francji wywołały zapewnienia trzej największych agencji ratingowych - Moody's,Fitcha i Standard&Poor's,że nie zamierzają obniżyć oceny wiarygodności kredytowej Francji z obecnego najwyższego AAA. Wczoraj za Francuzami ujęła się Komisja Europejska. Rzecznik KE,Olivier Bailly zasugerował dziennikarzom, aby skupili się na  informacjach rządu w Paryżu,a nie rynkowych pogłoskach. —Europejski Bank Centralny i K9misja Europejska,które już udzieliły pomocy Grecji, Portugaliii Irlandii nie są gotowe nawet do  komentowania ewentualnych nowych planów ratunkowych — mówił Bailly.
Tymczasem agencja Fitch uznała wczoraj,że Cypr nie będzie w stanie wyjść z dzisiejszych kłopotów finansowych bez pomocy z zewnątrz.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA