fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Korzystniejsze zasady wywłaszczenia pod drogi

Wywłaszczenie działki w Legionowie
Fotorzepa, Raf Rafał Guz
Rzeczoznawca majątkowy będzie ustalał wartość działki zabranej pod drogę według korzystniejszych dla właścicieli zasad
Takie zmiany przewiduje nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego. Dzisiaj (14 lipca) przyjął ją rząd. Zgodnie z nią rzeczoznawca, wyceniając nieruchomość, będzie brał pod uwagę jej dotychczasowe przeznaczenie, a nie ceny nieruchomości drogowych. Oznacza to, że jeżeli dana osoba będzie wywłaszczana z działki budowlanej, to w pierwszej kolejności będzie on uwzględniał ceny rynkowe takich działek.
W efekcie wywłaszczony dostanie wyższe odszkodowanie. Obecnie przepisy przewidują alternatywne rozwiązania. Pierwsze mówi, że rzeczoznawca, ustalając wartość rynkową, uwzględnia ceny transakcyjne uzyskiwane ze sprzedaży nieruchomości pod drogi. Drugi pozwala wycenić nieruchomość według dominującego w danej okolicy przeznaczenia, a więc najczęściej pod działki budowlane . W pierwszym wypadku wyceny są niższe niż w drugim.
Zmieniono też § 3 art. 36 tego rozporządzenia. Zgodnie z nim ustaloną wycenę rzeczoznawca powiększa automatycznie o 50 proc. Tymczasem po nowelizacji będzie decydował, czy podwyższyć odszkodowanie o 50 proc. czy nie.
Przepis zmieniono m.in. pod wpływem rzecznika praw obywatelskich. W 2010 r. złożył on wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, w którym kwestionuje zasady wyceny działek zabieranych pod drogi, które przewiduje to rozporządzenie.
Nowym rozwiązaniem jest ponadto wprowadzenie możliwości określania przez rzeczoznawców majątkowych wartości nakładów, gdy nie zostały one jeszcze poniesione, ale znany jest ich zakres. Będzie to miało zastosowanie w przypadkach, gdy konieczne będzie określenie wartości szkód powstałych w nieruchomościach z powodu katastrof naturalnych – huraganów, powodzi itp. Pośrednio rozwiązanie to przyczyni się do skrócenia czasu oczekiwania na wypłaty odszkodowań od firm ubezpieczeniowych.
Nowelizacja zmieniła też sposób wyrażania w operacie szacunkowym wartości nieruchomości.
Do dotychczasowej zasady, by wartość końcowa była wyrażana w pełnych złotych, dodano zastrzeżenie, że w niektórych przypadkach wartość może być podana w kwocie zaokrąglonej do tysięcy złotych, pod warunkiem że nie zniekształciłoby to wyniku wyceny.
etap legislacyjny czeka na publikację w Dzienniku Ustaw
Zobacz:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA