fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Adwokaci

Kancelarie dostarczają lobbystom prawnej amunicji

Fotorzepa, Magda Starowieyska Magda Starowieyska
Duże kancelarie są zainteresowane tworzeniem prawa. Rejestrują się w parlamencie jako doradcy legislacyjni. Ich klienci chcą mieć wpływ na kształt przepisów
Wśród  kancelarii, adwokatów i radców prawnych wpisanych na oficjalną listę lobbystów prowadzoną przez MSWiA znalazły się tak znane firmy, jak Salans, Domański Zakrzewski Palinka, CMS Cameron McKenna, Baker & McKenzie, Drzewiecki, Tomaszek i Wspólnicy.
 
Niektóre rejestrowały się niejako na wszelki wypadek, ale np.  z raportów sejmowych wynika, że kancelaria Domański Zakrzewski Palinka w 2009 r. interesowała się parlamentarnymi pracami nad projektami ustaw o funduszach emerytalnych, a jej prawnik reprezentował interesy PTE Aviva. Ta kancelaria w ubiegłym roku wystąpiła też do MSWiA z zastrzeżeniami wobec projektu ustawy o zgodzie na ratyfikację przez Polskę układu o stowarzyszeniu państw UE i Serbii. Jej prawnicy reprezentowali w sporze o siedzibę ambasady Serbii w Warszawie rodzinę byłych właścicieli budynku.
202 lobbystów jest zarejestrowanych
Z kolei CMS Cameron McKenna w 2009 i 2010 r. działała w parlamencie na rzecz firm bukmacherskich w związku ze zmianami przepisów o hazardzie.
28 spośród nich  to adwokaci, radcowie i kancelarie prawne, które zgłosiły zamiar prowadzenia lobbingu
– Najczęściej kancelarie prawne w parlamencie reprezentują lobbystów niezawodowych, takich jak organizacje biznesowe czy stowarzyszenia branżowe, które mają swoje interesy, ale nie zawsze własnych wyspecjalizowanych prawników – tłumaczy Jerzy Baehr z kancelarii Wierciński Kwieciński Baehr. Podkreśla, że podczas prac legislacyjnych dobrze jest dysponować renomowanymi ekspertami, którzy znają np. prawo europejskie, potrafią zredagować postulaty i dostarczyć argumentacji prawnej.  – Nasza kancelaria ma takich  w dziedzinie prawa energetycznego – dodaje Jerzy Baehr.
Adwokat Andrzej Kurkiewicz, który właśnie otworzył kancelarię wyspecjalizowaną w doradztwie legislacyjnym, podkreśla, że nie uczestniczy w  tworzeniu  prawa jako lobbysta.
– Jestem do dyspozycji jako prawnik. Klientom doradzam, jak mogą osiągnąć swoje cele przez odpowiednie ukształtowanie przepisów. Mogę napisać projekt pod kątem ich interesów, dostarczyć analizy zgodności z konstytucją czy z prawem unijnym – wymienia.
Czytaj też artykuł:
 
Zobacz więcej w serwisie:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA