fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Styl życia

Weekend z gwiazdami

Koncert przed nowo otwartym planetarium trwał niemal do północy
Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Wyścigi samochodowe w centrum miasta, biegi na Ursynowie, najszybsza lokomotywa w Polsce i otwarcie planetarium w „Koperniku” – w weekend działo się naprawdę dużo
Sobotnie zmagania wyścigowych kierowców na torze ulicznym w centrum miasta zobaczyło prawie 85 tys. osób. W okolicach pl. Piłsudskiego podziwiać można było 110 pojazdów czołowych serii wyścigowych i rajdowych, m.in. Porsche Supercup, Formuły 3, Formuły 1, NASCAR, GT3, Le Mans oraz aut startujących w rajdach, zarówno płaskich, jak i terenowych.
Publiczność zobaczyła też demonstrację trików motocrossowych w ramach Red Bull X-Fighters Jam.
– Naprawdę było warto – mówił Kuba, który na imprezę przyjechał aż z Bydgoszczy. – Zrobiłem sobie zdjęcia przy większości tych samochodów. Będę miał fajną pamiątkę.

Biegi i lokomotywy

Na południu Warszawy odbył się w tym czasie Bieg Ursynowa.  Wystartowały w nim 1123 osoby. Najszybszy był Artur Kozłowski z Sieradza, który 5 km przebiegł w 14 minut i 16 sekund.
Z kolei w niedzielę na Dworcu Zachodnim w ramach Dni Techniki Kolejowej można było zobaczyć m.in. najszybszą w Polsce lokomotywę „Husarz". Chętnych co niemiara było także do zwiedzania nastawni (tzw. Grzybka). Można też było podziwiać panoramę dworca z wysięgnika pociągu technicznego albo spróbować swoich sił w modelarstwie. Impreza najbardziej podobała się najmłodszym. – Ale z wiekiem zapał do kolei nie mija. Ja tam się bawię równie dobrze jak mój pięcioletni syn – mówi Mateusz Bieniek, tata Kuby. Chłopcu najbardziej przypadły do gustu pokazy walk Straży Ochrony Kolei.
Swoje 170-lecie obchodziły też wyścigi konne. Oprócz gonitw można było zobaczyć tu warsztaty robienia podków, średniowiecznych rycerzy, a nawet postrzelać z łuku.

Planetarium otwarte

W niedzielę w Centrum Nauki Kopernik otwarto planetarium. Goście mogli wysłuchać opowieści siedmiu pasjonatów astronomii, którzy mówili m.in. o obserwacji nieba i odkrywaniu planetoid. Na scenie wystąpiła Urszula Dudziak z zespołem Superband. Pierwsi widzowie do planetarium weszli tuż przed północą. Tam czekała ich podróż do granic ziemskiej galaktyki, po orbitach planet i Księżyca. – Efekty są niesamowite. Czułam się, jakbym naprawdę poleciała w Kosmos – mówiła Marysia Banach, która na otwarcie planetarium przyszła ze znajomymi.
We wnętrzu „kosmicznego ekranu" kryje się sala projekcyjna ze sferycznym ekranem o 16-metrowej średnicy. A znajdujący się pośrodku projektor Megastar, wyglądem przypominający jajo dinozaura, wyświetla na ekranie ponad 20 mln gwiazd. To jedno z najnowocześniejszych planetariów na świecie.
Źródło: Życie Warszawy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA