fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Niepełnosprawni

Ustawa o rehabilitacji ma już 20 lat

Sposób dokumentowania schorzenia szczególnego zależy od celu
www.sxc.hu
Wciąż w wielu dziedzinach brakuje przepisów przeciwdziałających dyskryminacji niepełnosprawnych
Pobieranie renty nie powinno zniechęcać do podjęcia aktywności zawodowej.
– Pułapka rentowa musi zostać zlikwidowana. Nie powinno być tak, że podjęcie zatrudnienia przez osobę niepełnosprawną może doprowadzić do utraty świadczenia – powiedział na wczorajszej konferencji Jarosław Duda, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.
Zapytany jednak o poparcie rządu dla poselskiego projektu nowelizacji ustawy o rencie socjalnej, która miałaby znieść limity zarobków dla rencistów socjalnych, odpowiedział, że nie może zagwarantować, iż minister finansów pozytywnie ją zaopiniuje. Nowela pociągałaby za sobą większe wydatki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Wczorajsze spotkanie zostało zorganizowane z okazji obchodów 20-lecia wsparcia osób niepełnosprawnych. W maju 1991 r. przyjęto bowiem ustawę o zatrudnianiu i rehabilitacji zawodowej.
– Nie każdy kraj w Europie może się pochwalić takim systemem. W Polsce 22 proc. osób niepełnosprawnych jest aktywnych zawodowo. Nie odstajemy tu od innych krajów Unii – podkreślał Jarosław Duda.
Rząd pracuje nad ratyfikowaniem konwencji o prawach osób niepełnosprawnych ONZ, która została podpisana przez Polskę w marcu 2007 r. i do dziś czeka na wdrożenie do naszego systemu prawnego. Unia Europejska ratyfikowała konwencję już w zeszłym roku.
– Wciąż w wielu dziedzinach brakuje przepisów przeciwdziałających dyskryminacji osób niepełnosprawnych – podkreślał poseł Marek Plura, przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. osób niepełnosprawnych.
Trwają również prace nad nową ustawą o osobach niepełnosprawnych. Obwiązująca ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej była wielokrotnie nowelizowana i stała się nieczytelna. Nowy akt będzie więc miał charakter porządkujący.
Kolejne zmiany prawa dotyczące niepełnosprawnych wprowadzi ustawa o języku migowym. Ma ułatwić głuchoniemym kontakt z instytucjami publicznymi, służbami ratowniczymi i służbą zdrowia.
Czytaj też:
 
Zobacz:
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA