fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wiadomości

Sondaż Rzeczpospolitej: PO z rekordową przewagą nad PiS

ROL
Tuż przed kampanią różnica w poparciu dla PO i PiS skoczyła z 7 do 22 pkt proc. I jest największa w tym roku
Na partię Donalda Tuska chce dziś głosować niemal co drugi badany (49 proc.) – wynika z najnowszego sondażu GfK Polonia dla "Rz". Platforma z sondażu na sondaż zyskuje. Miesiąc temu chciało na nią oddać głos 42 proc. ankietowanych, dwa tygodnie temu – 45 proc.
Gdyby wyniki sondażu powtórzyły się przy urnach, PO zdobyłaby w nowym Sejmie aż 251 mandatów i mogłaby rządzić samodzielnie.
– Widać, że Platformie udało się odzyskać wigor – mówi "Rz" dr Jarosław Flis, socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego. – W maju partia rządząca niemal zasypiała, a teraz jest bardzo aktywna na wielu polach. Paradoksalnie problemy, z jakimi przyszło się jej ostatnio mierzyć: kryzys wokół przygotowań do Euro 2012 czy coraz większa drożyzna, wyzwalają w politykach PO i samym premierze większą chęć walki.
tv.rp.pl
Donald Tusk Mefistofelesem
Jego zdaniem Platformie pomogła też dobrze odebrana wizyta prezydenta USA Baracka Obamy. – Jednak głównym atutem partii rządzącej pozostaje słabość partii opozycyjnych – podsumowuje Flis.
Na Prawo i Sprawiedliwość chce głosować tylko 27 proc. badanych. To najniższe poparcie dla PiS w sondażu "Rz" w tym roku. Jeszcze w połowie maja chęć głosowania na partię Jarosława Kaczyńskiego wyrażało 35 proc. badanych.
 
– PiS jeszcze nie jest gotowe do wyborów – uważa dr Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. – Na razie Jarosław Kaczyński skupia się głównie na mobilizowaniu żelaznego elektoratu i krytykowaniu rządu. W kampanii oprócz wytykania błędów PO powinno się też pojawić przesłanie: my byśmy zrobili to lepiej.
Flis i Chwedoruk zgodnie przyznają, że elektorat PiS jest bardziej zmobilizowany niż PO i w wyborach różnica między głównymi partiami może się okazać mniejsza, niż wynika to z sondaży.
W miejscu stoją notowania SLD. Głos chce na niego oddać 13 proc. ankietowanych, tyle samo co w ostatnim sondażu. To i tak znacznie lepiej niż w przypadku PSL. Ludowców popiera tylko 3 proc. badanych.
Na PJN głosowałoby 2 proc., na Partię Kobiet – 1 proc.
5 proc. badanych deklaruje, że poprze jakieś inne ugrupowanie
PSL znów pod kreską

W Sejmie tyko trzy partie

Sondaż GfK Polonia zrealizowano od 9 do 13 czerwca na próbie 993 osób metodą bezpośrednich wywiadów ankietowych. Wyniki odnoszą się tylko do osób, które deklarują uczestnictwo w wyborach i wskazują jakąś partię. Nie uwzględniają wahających się, czy głosować, i niezdecydowanych, na kogo oddać głos. Wyników nie należy porównywać z pomiarami instytutów, które uwzględniają niezdecydowanych.
—js
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA