fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Dzień Zapobiegania Narkomanii

fot. Valerie Everett
Flickr
W 1987 roku Zgromadzenie Ogólne NZ ustanowiło dzień 26 czerwca Międzynarodowym Dniem Zapobiegania Narkomanii
Ten dzień, właściwie Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Nadużywaniu Środków Odurzających i ich Nielegalnemu Handlowi, ma na celu zwiększenie międzynarodowej współpracy na rzecz zwalczania i zapobiegania narkomanii, uświadomienie konieczności leczenia z uzależnienia od substancji psychoaktywnych. Ma też być okazją do pokazania osobom uzależnionym, że mają szansę na powrót do normalnego życia.
Wiele instytucji i organizacji przygotowuje na ten dzień akcje edukacyjne, które mają uświadomić - szczególnie młodym ludziom - łatwość, z jaką można popaść w uzależnienie.
Nie bez powodu Dzień Zapobiegania Narkomanii obchodzony jest w czerwcu - to miesiąc, w którym w większości krajów rozpoczynają się wakacje. Wielu młodych ludzi wybiera się na pierwsze w życiu samodzielne wypady, podczas których mogą zachłysnąć się swobodą.  I spotkać nowych znajomych, którym będą chcieli zaimponować. Po wakacjach natomiast często trafiają do nowych środowisk, gdzie sytuacja się powtarza. Potrzeba akceptacji i imponowania innym sprawia, że nastolatek ulega zgubnemu nałogowi.
Jak wynika z ankiet przeprowadzanych w polskich szkołach, coraz więcej szóstoklasistów ma za sobą pierwszy kontakt z narkotykami. Nastolatki najczęściej sięgają po amfetaminę i marihuanę
Kwestia narkomanii wciąż jest żywa wśród społeczeństw na całym świecie. W Ameryce Południowej wojny gangów narkotykowych pozbawiły życia już wielu ludzi, a w Europie co jakiś czas wzburzenie wzbudzają apele o częściową legalizację narkotyków.
Ostatnie wyniki badań ogólnopolskich  wskazują na stabilizację lub nawet spadek problemu używania narkotyków wśród młodzieży szkolnej. W 2007 r. 16% badanej młodzieży (15-16 lat) deklarowało chociaż jednorazowy kontakt z marihuaną i haszyszem, a w przypadku amfetaminy 4%. Kolejny pomiar przeprowadzony w 2011 r. pokaże czy odnotowano chwilowe załamanie trendu wzrostowego, czy trend spadkowy jest kontynuowany. Rozpowszechnienie używania narkotyków w Polsce jest niższe niż  w innych krajach UE, z wyłączeniem zażywania leków uspokajających i nasennych bez przepisu lekarza (18% badanych). W przypadku tych środków Polska należy do krajów o najwyższym rozpowszechnieniu.
źródło: Krajowe Biuro Do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA