fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

Niezdolnym do pracy ma być trudniej o rentę

Fotorzepa, Magda Starowieyska Magda Starowieyska
Do kapitału początkowego ma być doliczany cały staż
Osoby o długim stażu ubezpieczeniowym otrzymają rentę bez względu na to, ile lat przepracowały w ciągu ostatniej dekady. Wystarczy, że będą miały długie ubezpieczenie składkowe: kobiety – 30-letnie, mężczyźni – 35-letnie. Taką propozycję zawiera rządowy projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS przyjęty wczoraj przez Radę Ministrów.
Zgodnie ze stosowaną obecnie wykładnią Sądu Najwyższego (sygn. I UZP 5/05) rentę można przyznać kobiecie, która ma 20-letni staż ubezpieczeniowy, i mężczyźnie, który ma 25 lat stażu. Rząd chce też zmienić zasady ustalania kapitału początkowego. Do jego wysokości doliczany ma być cały udowodniony staż ubezpieczeniowy bez względu na czas jego trwania przed 1 stycznia 1999 r.
Kolejna zmiana przewidziana w projekcie nowelizacji dotyczy zasiłków pogrzebowych. O to świadczenie będą się mogli ubiegać bliscy zmarłego, którzy z przyczyn od siebie niezależnych urządzili pochówek później niż 12 miesięcy od jego śmierci. Roczny termin na złożenie wniosku będzie biegł od  dnia  pogrzebu,  a nie  śmierci.
Etap legislacyjny: skierowany do Sejmu
Czytaj też artykuły:
 
Zobacz więcej w serwisie:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA