fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polak za granicą

Nowe paszporty

Minister spraw wewnętrznych chce zmienić dokumenty paszportowe. Mają obowiązywać już od października, ale dzisiejsze pozostaną ważne do upływu terminu, na jaki zostały wydane
Nowe paszporty będą nie tylko inaczej wyglądały, ale i zostaną lepiej zabezpieczone (głównie strona personalizacyjna dokumentu).
We wszystkich znajdzie się informacja o przysługującym obywatelowi prawie do korzystania – na terytorium państwa trzeciego, w którym nie ma on swojego przedstawicielstwa – z ochrony dyplomatycznej i konsularnej każdego z pozostałych państw członkowskich Unii Europejskiej. Tym sposobem jako jedno z ostatnich państw członkowskich zamieścimy w paszporcie treść art. 20 traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską.
Zmiana wzorów nie spowoduje dodatkowych wydatków z budżetu państwa – zapewnia Ministerstwo Spraw  Wewnętrznych i Administracji. I informuje, że koszty produkcji pojedynczych egzemplarzy paszportów będą takie same jak  dzisiejsze. I tak np. produkcja zwykłego paszportu kosztować ma 58,36 zł. MSWiA zapewnia, że już dziś jest przygotowane do wydania nowych dokumentów. Kilka  miesięcy zwłoki jest potrzebnych na to,  by wykorzystać zapas starych książeczek paszportowych.
etap legislacyjny: uzgodnienia międzyresortowe
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA