fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Fundusze Europejskie

MRR: podpisanie drugiej puli funduszy europejskich

578 mln euro wyniesie druga pula środków, jakie Polska otrzyma w ramach Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego.
W piątek w Gdańsku memorandum w tej sprawie podpiszą minister rozwoju regionalnego, Elżbieta Bieńkowska i ambasador Norwegii, J.E. Enok Nygaard. Kwota przyznana Polsce, w ramach pomocy Islandii, Lichtensteinu i Norwegii, o ponad 50 mln euro przekracza środki uzyskane na lata 2004-09.
Pula uzyskana w ramach tzw. funduszy norweskich stanowi zarazem 32 proc. całej pomocy, udzielonej w ramach tego programu dwunastu nowym członkom Unii Europejskiej oraz Portugalii, Grecji i Hiszpanii.
- Bardzo chwalimy sobie współpracę z Norwegami. Dotychczas przebiegała modelowo, i dzięki życzliwości naszych partnerów w przyszłości powinno być równie dobrze - mówiła na konferencji prasowej, minister Elżbieta Bieńkowska.
Dofinansowanie będzie trwało do końca kwietnia 2014 r., ale wnioski będzie można rozliczać jeszcze przez kolejne dwa lata. Przedstawiciele resortu rozwoju regionalnego, który jako jedyny będzie certyfikować wnioski, zapewniają, że zrobią wszystko, by pierwsze konkursy odbyły się jeszcze w tym roku.
W pierwszej puli najwięcej środków przeznaczono na inwestycje związane z wejściem w życie układu z Schengen. W drugiej najwięcej pieniędzy (247 mln euro) przeznaczono na ochronę środowiska. Nowością będzie m.in. wsparcie Służby Więziennej (13 mln euro).
Islandia, Lichtenstein i Norwegia stworzyły Norweski Mechanizm Finansowy i Mechanizm Finansowy EOG w zamian za możliwość korzystania ze swobód jednolitego rynku.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA