fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Styl życia

Planetarium Centrum Nauki Kopernik

W planetarium w CNK będzie można oglądać gwiazdy, planety i odległe galaktyki
Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński
Niemal na wyciągnięcie ręki 20 milionów gwiazd, podróż w głąb wulkanów i na dno oceanów. A to wszystko w planetarium Centrum Nauki Kopernik już od 19 czerwca
To będzie jedno z najnowocześniejszych planetariów w Europie. Widz będzie miał wrażenie, jakby był zanurzony w projekcji. Poczuje się jej częścią – mówi Robert Firmhofer, dyrektor warszawskiego Centrum Nauki Kopernik.
Wielkie otwarcie zaplanowano na 19 czerwca. Tego dnia zwiedzający obejrzą specjalnie przygotowywany na tę okazję pokaz świateł i laserów. Wystąpi też Urszula Dudziak.
Żeby wziąć udział w widowisku przygotowywanym na otwarcie planetarium, do 13 czerwca należy zarejestrować się na stronie www.niebokopernika.pl i odebrać darmowy bilet w kasie.
Podczas każdego seansu na nieboskłonie rozbłyśnie 20 milionów gwiazd. Wierny obraz rozgwieżdżonego nieba będzie możliwy dzięki projektorowi, wyglądem przypominającemu fioletowe jajo.
– Dla porównania w innych planetariach można oglądać ok. 100 – 2o0 tys. gwiazd – wyjaśnia Karol Wójcicki  z CNK.
Widzowie zobaczą też planety, Drogę Mleczną, asteroidy. Wybiorą się w podróż na dno oceanów, w głąb wulkanów, na wyspy Galapagos, na szczyt Mount Everestu i zwiedzą piramidy Majów.
Przed otwarciem planetarium CNK rozpoczęło wczoraj ogólnopolską akcję „Spójrz w niebo, policz gwiazdy", która potrwa do 13 czerwca.
– Chcemy, by każdy codziennie ok. godz. 23 odnalazł na niebie na północnej półkuli tzw. Trójkąt Letni i oszacował liczbę widocznych w nim gwiazd. Następnie należy ją porównać z mapkami dostępnymi na stronie „Kopernika" , a informacją o swoich obserwacjach podzielić się w profilu „Niebo Kopernika" na Facebooku. W ten sposób  powstanie mapa miejsc, z których najlepiej oglądać latem gwiazdy – mówi Karol Wójcicki.
Jednorazowo na widowni zasiądzie 140 osób. Na pokazy w planetarium trzeba będzie jednak kupić oddzielny bilet, który ma kosztować 16 zł.
Wejściówki można już kupić w kasach CNK oraz pod numerem telefonu: 22 596 41 00. Na razie będą one ważne tylko w okresie wakacji od 21 czerwca do 31 sierpnia.
Budowa planetarium kosztowała 12 mln zł.
Źródło: Życie Warszawy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA