fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

VAT w górę, ceny w dół

W poznańskiej Kamienicy za Teatrem ceny mkw. zaczynają się od 6,5 tys. zł
Materiały Inwestora
Deweloperzy po wprowadzeniu wyższego VAT nie zdecydowali się na podwyżki cen lokali
Przy zakupie nowego mieszkania od początku br. obowiązuje nie 7, lecz 8 proc. VAT. Nie sprawdziły się prognozy, że deweloperzy wykorzystają podwyżkę podatku do windowania cen lokali. Przeciwnie – stawki  z kwartału na kwartał spadają.
Z danych redNet Consulting wynika, że w kwietniu ub.r. średnia cena ofertowa mkw. mieszkań (liczona dla siedmiu największych aglomeracji) wynosiła 7,6 tys. zł, a teraz – 7 tys. zł.
Jak tłumaczy Kamil Łysik z redNet Consulting, dla osiągających coraz lepsze wyniki deweloperów podniesienie cen z powodu zmiany stawki VAT nie byłoby dobrym rozwiązaniem. – Ewentualne pogorszenie opinii u klientów spowodowałoby gorszy wynik finansowy. Zmian w cennikach na ogół więc nie było. Do oferty trafiają za to nowe, tanie inwestycje  i to właśnie, a nie wzrost VAT, ma wpływ na dzisiejsze zmiany cen mieszkań – dodaje.
Wyższy VAT nie zmienił cen nieruchomości oferowanych m.in. przez poznańską spółkę Nickel Development. – W styczniu br. we wszystkich inwestycjach obniżyliśmy ceny netto mieszkań, tak aby po wprowadzeniu nowej stawki VAT ceny lokali się nie zmieniły – tłumaczy Agnieszka Węgrowska z Nickel Development. Zwraca uwagę, że średnie ceny mieszkań spadają od początku 2009 r.
Nickel Development oferuje mieszkania m.in. w Kamienicy za Teatrem przy ul. Dąbrowskiego 29 w Poznaniu. Stawki za mkw. zaczynają się od 6,5 tys. zł.
Cen w swoich warszawskich i poznańskich inwestycjach nie zmienił  Budimex Nieruchomości. Jak mówi Ewa Perkowska z Budimeksu, spółka wzięła koszty na siebie: obniżyła cenę netto, tak by cena brutto została zachowana. Nowa stawka VAT obowiązuje w przypadku mieszkań Budimeksu na krakowskim osiedlu Myśliwska.
Według Małgorzaty Urbaniak ze spółki Gant Development, wzrost VAT, który wiąże się z wyższą ceną brutto (chyba że deweloper weźmie koszt na siebie), nie był zbyt uciążliwy dla kupujących. – Mamy dużą podaż na rynku. Deweloperzy chętniej udzielają rabatów, a do sprzedaży są wprowadzane tańsze mieszkania. W ostatecznym rozrachunku podwyżka nie jest zbyt odczuwalna – ocenia Małgorzata Urbaniak.
Gant po 1 stycznia br. do cen netto lokali dolicza 8 proc. VAT – taką stawką są objęte mieszkania w warszawskiej Kaskadzie na Woli. Średnia cena mkw. dostępnych w ofercie mieszkań: ok. 8,7 tys. zł, jest nieco wyższa niż w ub.r. Jak tłumaczy przedstawicielka dewelopera, głównie
dlatego, że tańsze mieszkania najszybciej zniknęły z oferty. – Do klientów Kaskady na Woli wysłane zostały pisma informujące o zmianie VAT. Nabywcy mogli odstąpić od umowy – mówi Małgorzata Urbaniak.
Nominalne ceny oferowanych mieszkań w związku ze zmianą VAT podniosła spółka Inpro. Firma oferuje mieszkania m.in. w inwestycji City Park przy al. Rzeczypospolitej w Gdańsku. Do kupienia są lokale od 33 do 112 mkw. Ceny mkw. przed podwyżką VAT wynosiły tu 5885 – 6955 zł, a po podwyżce: 5940 – 7020 zł. .
Jak jednak zapewnia Rafał Zdebski z Inpro, klienci praktycznie nie odczuli wzrostu stawek. – W trakcie indywidualnych negocjacji staramy się udzielać wyższych rabatów. Przykładem są ceny transakcyjne: nie widać różnicy pomiędzy końcówką 2010 r. a obecnymi miesiącami  – mówi Rafał Zdebski.
Małgorzata Szwarc-Sroka z J.W. Construction Holding podkreśla, że po wprowadzeniu wyższego VAT popyt na mieszkania nie został zahamowany.
– Wpływ podwyżki podatku na decyzję o zakupie mieszkania oceniamy jako nieznaczny. Zmianę stawki VAT deweloperzy wykorzystali też do celów marketingowych. Przykładem jest nasza firma. 40 lokali w inwestycji Zielona Dolina i wybrane mieszkania na osiedlach Bursztynowym i Górczewska Park oferujemy w promocji bez VAT – mówi Małgorzata Szwarc-Sroka. Oznacza to, że od ceny brutto firma odejmuje 8 proc. Na przykład katalogowa cena 82-metrowego mieszkania na Bursztynowym Osiedlu wynosi 512,5 tys. zł, a w promocji bez VAT: 474,5 tys. zł.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA