fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Im mniej polityki w biznesie, tym lepiej dla gospodarki

Tak uważają młodzi przedsiębiorcy, i tak przekonuje prof. Leszek Balcerowicz. W Warszawie pod hasłem "Nie przeszkadzać" obraduje Forum Młodych Przedsiębiorców
Andrzej Arendarski, szef Krajowej Izby Gospodarczej, podkreślił, że ograniczając urzędowe obowiązki można najbardziej pomóc młodym przedsiębiorcom i zachęcić do zakładania firm wdrażających innowacyjne rozwiązania.
Ale rozbudowane przepisy blokują nie tylko powstawanie i organizację nowych przedsięwzięć, mogą też hamować pomoc finansową, bo dotacje są głównym źródłem finansowania innowacji przez młodych.
Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes PARP, podała, że stopa przedsiębiorczości młodych Polaków poniżej 30. roku życia jest powyżej średniej dla krajów UE. - Udział młodych wśród wszystkich przedsiębiorców w Polsce sięga 34 proc. - o ponad 10 proc. więcej niż średnia dla UE - powiedziała.
Prof. Leszek Balcerowicz, gość Forum,  podkreślił, że "nie przeszkadzać" oznacza wprowadzenie do gospodarki jak najwięcej swobody i wycofanie z niej polityki.
- Innowacyjność będzie, jeśli to będzie się opłacać, państwo nie będzie rabować zamiast chronić, jeśli jasne będą przepisy, jeśli przewidywalne będą zasady finansowe - podkreślał. - Najkorzystniejsze dla innowacji byłoby maksymalne ograniczenie udziału polityki w gospodarce, bo nie ma żadnego powodu, żeby miała ona na nią wpływ - podkreślił. I przekonywał młodych przedsiębiorców: - Musicie strzec konkurencyjności i uważać na polityków, bo monopole, które ograniczają konkurencję i innowacje, są tworzone przez polityków.
Oni zaś pytali, czy dobrym rozwiązaniem nie byłoby stworzenie ministerstwa przedsiębiorczości: - Rozwiązaniem nie jest żaden nowy urząd, bo można byłoby powołać ministerstwo dobrobytu, tylko że to nic nie da - wyjaśniał Balcerowicz.
Dyskusje w trakcie Forum Młodych Przedsiębiorców „Młodzi Innowacyjni" odbywają się w ramach trzech paneli: Biznes, Rozwój oraz Finanse. Relacja z ostatniej debaty (o finansach) jest dostępna w godzinach 16 - 18 bezpośrednio ze strony www.minnowacyjni.pl.
Wnioski z Forum zorganizowanego przez Krajową Izbę Gospodarczą mają zostać przedstawione za tydzień podczas warszawskiego II Kongresu Innowacyjnej Gospodarki - "Włącz innowacje".
Spotkanie zorganizowała Krajowa Izba Gospodarcza
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA