fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Bez ulg dla Gazpromu

Gazprom
Iwona Trusewicz
Gazowemu gigantowi nie udało się przekonać rządu Rosji do przerzucenia wzrostu opodatkowania na niezależnych producentów gazu
Gazprom chciał, by niezależni producenci płacili podwyższony podatek od wydobycia surowców.
- Podwyżka dotyczy tylko Gazpromu, bo tylko on eksportuje gaz - nie pozostawił złudzeń wicepremier Aleksiej Kudrin. - Założyliśmy, że od 2012 r. obciążenie podatkowe branży gazowej wzrośnie do 150 mld rubli (5,4 mld dol.), z czego 120 mld rubli to dola Gazpromu. W 2013 r. do 170 mld rubli, a 2014 r. - 185 mld rubli. W tych kwotach podatek od wydobycia surowców stanowi 80-90 proc.
W maju ministerstwo finansów zaproponowało różnicowanie podatku w zależności od tego czy firma ma dostęp do gazociągu, czy nie. Monopolistą w transporcie jest Gazprom i dlatego zapłaci najwięcej (podatek wzrośnie dwukrotnie).
Opłaty za wydobycie surowców nie zmieniały się w Rosji od 2006 do 2010 r. Od 2011 r. podatek ten, który daje ponad 40 proc. dochodów budżetu, wzrósł od razu o 61 proc.
Z decyzji rządu najbardziej cieszy się największy niezależny producent Novatek, należący do miliarderów Leonida Michalsona i Gennadija Timczenko.
Źródło: energianews.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA