fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Schetyna o uchwale Bundestagu i polskiej mniejszości

Grzegorz Schetyna
Fotorzepa, Darek Golik
Z okazji 20. rocznicy podpisania traktatu o dobrym sąsiedztwie wczoraj spotkały się prezydia parlamentów obu państw. A w czerwcu spotkają się rządy
Podczas wczorajszego spotkania w Łazienkach prezydiów Sejmu i Bundestagu strona polska po raz kolejny przekazała swoje uwagi w sprawie specjalnej uchwały, którą ma przyjąć niemiecki parlament z okazji 20. rocznicy podpisania traktatu o dobrym sąsiedztwie.
– Jesteśmy przekonani, że zapis, który się w uchwale pojawi, będzie taki, jaki jest oczekiwany przez stronę polską – stwierdził po spotkaniu marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna.
Odniósł się do informacji „Rz". Wczoraj napisaliśmy, że w dokumencie nie będzie słowa o „polskiej mniejszości", a jedynie zapis o rehabilitacji „ludzi o polskich korzeniach".
Obietnica rehabilitacji mniejszości polskiej prześladowanej podczas II wojny (której status formalnie odebrał Adolf Hitler) padła w marcu podczas polsko-niemieckiego okrągłego stołu poświęconego postanowieniom traktatu o dobrym sąsiedztwie.
Poza tym napisaliśmy wczoraj, że w dokumencie zaraz po deklaracji rehabilitacji Polaków przypomina się o przymusowej asymilacji Niemców na Śląsku w czasach PRL.
Przewodniczący Bundestagu Norbert Lammert zapewnił po wczorajszym spotkaniu, że prace nad uchwałą nie zostały zakończone. – W uchwale mówimy o ostatnich 20 latach i uwzględniamy uwagi skierowane przez naszych polskich przyjaciół – podkreślił. Jego zdaniem nie ma dziś problemu statusu „obywateli polskiego pochodzenia w Niemczech". – Jest za to szereg praktycznych rzeczy do rozwiązania, takich jak większy dostęp do polskiego szkolnictwa czy instytucji kulturalnych  – mówił Lammert.
Politycy rozmawiali też m.in. o sytuacji w Afryce Północnej i polskiej prezydencji w UE. – To była długa, dobra rozmowa partnerów, którzy bardzo dobrze się rozumieją – podsumował Schetyna. Zapowiedział również, że z okazji rocznicy traktatu odbędzie się wspólne posiedzenie rządów Polski i Niemiec, a także wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Berlinie.
 
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA