fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Zmiany w leczeniu uzależnień

Więcej chorych psychicznie i uzależnionych wyjedzie na turnusy rehabilitacyjne, które nie będą musiały zapewniać im opieki psychoterapeuty
Dzisiaj (1 czerwca 2011 r.) wchodzi w życie nowela do rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień. Nowe przepisy zwiększą dostępność do świadczeń gwarantowanych.
Zmienia się definicja turnusu rehabilitacyjnego, który nadal będzie polegał na czternastodniowym wyjeździe osoby chorej psychicznie poza szpital, ale jej leczenie tam nie będzie już przebiegać według programu psychoterapeutycznego, lecz terapeutycznego. Chodzi o to, że obecnie trudno jest przeprowadzać leczenie psychoterapeutyczne na turnusie, bo brakuje wykwalifikowanych psychoterapeutów.
Na takie turnusy będą mogły wyjeżdżać już nie tylko osoby leczące się na dziennych oddziałach terapii uzależnień od alkoholu, ale także chorzy leczący się na inne, niescharakteryzowane uzależnienia.
W noweli został usystematyzowany wykaz świadczeń oferowanych osobom chorym psychicznie czy uzależnionym podczas opieki dziennej i ambulatoryjnej. Chorym zagwarantowano też wyżywienie na oddziałach szpitalnych.
Załączniki do nowego rozporządzenia dzielą także świadczenia dla uzależnionych na: udzielane osobom leczącym się z uzależnień oraz osobom leczącym się z uzależnienia alkoholowego. Do tej pory obie kategorie pacjentów nie były podzielone na oddziałach szpitalnych i leczono ich według tych samych schematów.
Podstawa prawna:
Zobacz więcej w serwisie:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA