fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Czy Obama upomni się o mienie Żydów

Barack Obama
AFP
Obama powinien w Polsce podnieść sprawę restytucji ukradzionego mienia – apelują żydowskie organizacje
– Prosimy Obamę, by podniósł w rozmowach z polskim rządem kwestię podstawowej sprawiedliwości. Ukradzione mienie musi być zwrócone. Wzywamy premiera Tuska, by wznowił proces legislacyjny – stwierdza dyrektor generalny Światowej Organizacji ds. Restytucji Mienia Żydowskiego David Peleg w oświadczeniu przesłanym „Rz".
Szefowie organizacji od wielu miesięcy wyrażają żal w związku z decyzją Donalda Tuska o zatrzymaniu prac nad ustawą reprywatyzacyjną. I nie przyjmują argumentów polskiego premiera, że w tak trudnej sytuacji ekonomicznej Polski nie stać na wypłatę odszkodowań.
– Nie mamy innego wyboru poza dalszą walką – uważa Jehuda Evron, szef innej żydowskiej organizacji – Komisji ds. Restytucji Mienia Ofiar Holokaustu. – Niedopuszczalne byłoby to, żebyśmy się poddali i pozwolili polskiemu rządowi odziedziczyć mienie żydowskich rodzin zamordowanych na polskiej ziemi. Byłby to też bardzo zły przykład dla przyszłych pokoleń. Musimy kontynuować walkę, nawet gdy sytuacja jest trudna – podkreśla Evron.
Z apelem w sprawie mienia zwrócili się również do prezydenta tydzień temu szefowie Komisji Helsińskiej: republikański kongresmen Christopher Smith i demokratyczny senator Benjamin Cardin.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA