fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

W sądzie i urzędzie

Kaucje coraz popularniejsze

Więcej poręczeń majątkowych
Rzeczpospolita
Sądy rzadziej stosują tymczasowe aresztowania. Areszt jest zastępowany poręczeniem majątkowym. Kaucje sięgają od kilkuset złotych do kilku milionów
Spada liczba tymczasowych aresztowań, a rośnie kaucji i dozorów policyjnych. Tak wynika z raportu opublikowanego przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości. Zgodnie z nim w 2005 r. z kaucji skorzystano 2400 razy, a w ubiegłym roku ponad 7200 razy. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się też policyjny dozór. W 2005 r. sądy zastosowały go niewiele ponad 6400 razy, a w 2010 r. – ponad 15 tys.
Eksperci uważają, że to dobry kierunek. Powodów upatrują w ogólnoeuropejskiej tendencji do stosowania finansowych sankcji.
– Większość krajów stawia dziś na środki pieniężne – tłumaczy „Rz" prof. Brunon Hołyst. Żałuje jednak, że taka forma zabezpieczenia jest realna jedynie dla ludzi bogatych, których stać na wpłacanie sporych kwot za wolność. A bywają one różne.
– Najniższe poręczenie, jakie odnotowałam w toku badań, to 100 zł – mówi „Rz" prof. Katarzyna Dudka, autorka raportu z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Zdarzały się też kwoty wielomilionowe, np. za Romana Kluskę, byłego prezesa Optimusa, zażądano 8 mln zł kaucji, a za Beatę Sawicką, byłą posłankę PO, podejrzaną o podżeganie i nakłanianie do korupcji – 300 tys. zł.
Spadająca liczba tymczasowych aresztowań to także skutek tego, że prokuratorzy wnioskują o nie  wstrzemięźliwie, a sami sędziowie, mając na uwadze odszkodowania, ostrożniej je stosują.
– Coraz częściej korzystam z poręczenia majątkowego – przyznaje sędzia Jacek Przygucki. Podkreśla, że nie ma złotego środka na ustalenie odpowiedniej kwoty, która byłaby dolegliwa i zabezpieczała tok postępowania, a jednocześnie osiągalna dla rodziny i podejrzanego.
Często poręczenie pojawia się jako środek alternatywny. Sąd orzeka areszt z możliwością zamiany na kaucję pod warunkiem wpłaty określonej sumy.
– Często poręczenie orzekane jest  zamiast zabezpieczenia majątkowego, którego stosowanie jest nieco kłopotliwe. Prokurator musi bowiem wystąpić do sądu z wnioskiem o nadanie mu klauzuli wykonalności. Poręczenie jest szybsze i łatwiejsze do zastosowania, ale wątpliwe, czy pozostaje w zgodzie z przesłankami stosowania środków zapobiegawczych – podnosi.
Czytaj również:
Zobacz serwis:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA