fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rankingi

Liderzy rynku usług prawniczych w 2011 roku

Przedstawiciele wyróżnionych przez „Rzeczpospolitą” kancelarii, nagrodzeni prawnicy oraz laureaci konkursu Prawnik Pro Bono odebrali 14 kwietnia 2011 r. w siedzibie redakcji dyplomy. Była to już dziewiąta edycja naszego rankingu, a ósma konkursu Pro Bono
Fotorzepa, Darek Golik
Kancelarie Domański Zakrzewski Palinka oraz Salans to największe firmy. Najbardziej wszechstronna natomiast jest spółka Sołtysiński Kawecki & Szlęzak. Największe obroty w 2010 r. osiągnął Salans, zyski – Baker & McKenzie
Takie są rezultaty dziewiątego rankingu „Rzeczpospolitej", w którym wyłaniamy największe oraz najlepsze kancelarie i prawników zajmujących się obsługą przedsiębiorstw.
Wczoraj w redakcji odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów zwycięzcom. Wzięli w niej udział m.in. wiceminister sprawiedliwości Grzegorz Wałejko, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Andrzej Zwara, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych Maciej Bobrowicz.
– Z naszego rankingu wynika, że ubiegły rok był dobry dla kancelarii prawniczych – powiedział Paweł Lisicki, redaktor naczelny „Rz".
– Ranking pokazuje, że prawnicy odpowiadają na potrzeby rozwijającej się gospodarki – stwierdził wiceminister Grzegorz Wałejko.
Andrzej Zwara, prezes NRA, ocenił, że przodujące wyspecjalizowane kancelarie uczą środowisko nowoczesnego świadczenia pomocy prawnej.
– To był bardzo dobry rok dla nas: za wzrostem zatrudnienia poszło zwiększenie przychodów – uznał Tomasz Dąbrowski, partner zarządzający kancelarii Salans, która ma najwięcej prawników i w 2010 r. osiągnęła najwyższe obroty.
Część rankingu, w której miejsce kancelarii na rynku mierzymy liczebnością ich pracowników, jest tworzona z dwóch klasyfikacji. W pierwszej firmy są zestawione według liczby zatrudnionych prawników z tytułami zawodowymi, to znaczy radców prawnych i adwokatów. Kolejność w drugiej wynika z liczby wszystkich zatrudnionych prawników.

Najwięksi są coraz więksi

Po raz pierwszy od początku naszych rankingów zaszła zmiana. Najliczebniejszą kancelarią nie jest już jak zwykle Domański Zakrzewski Palinka – zdetronizowało ją warszawskie biuro Salansa, które zatrudnia jednego prawnika więcej. Domański Zakrzewski Palinka tradycyjnie zwyciężyli natomiast w głównym zestawieniu rankingu – według liczby adwokatów i radców prawnych – z rekordową liczbą 75 specjalistów z tytułem radcy prawnego lub adwokata. Najsilniejsze liczebnie zespoły to oprócz laureatów: CMS Cameron McKenna oraz Sołtysiński Kawecki & Szlęzak. Nie ma wśród nich tym razem kancelarii Wardyński i Wspólnicy, która w tym roku nie wzięła udziału w rankingu. Każda z firm wielkiej czwórki zatrudnia ponad 100 prawników i ponad 60 adwokatów i radców. To rekordziści.
Największą kancelarią z siedzibą poza Warszawą jest krakowska spółka T. Studnicki, K. Płeszka, Z. Ćwiąkalski, J. Górski (ósme miejsce pod względem liczby profesjonalistów z uprawnieniami – prawie 40 adwokatów i radców prawnych), która od ubiegłorocznego rankingu awansowała o jedną pozycję.

Królowie specjalizacji

Druga część rankingu przedstawia najlepsze zespoły oraz prawników w 18 dziedzinach prawa. Podstawą ich wyłonienia są rekomendacje innych kancelarii, które w ankietach rankingowych wskazywały najlepszych, ich zdaniem, konkurentów z branży.
Na pozycję najbardziej wszechstronnej kancelarii po roku przerwy w wieloletniej dominacji powróciła kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak, która zdobyła najwięcej ze wszystkich, bo aż trzy tytuły lidera: w dziedzinie procesów sądowych, prawa handlowego oraz prawa antymonopolowego.
Trzy kancelarie mogą się pochwalić dwoma tytułami lidera: Allen & Overy (prawo bankowe i organizacja przedsięwzięć inwestycyjnych), Baker & McKenzie (podatki i prawo farmaceutyczne) oraz Weil Gotshal & Manges (fuzje i przejęcia oraz rynek kapitałowy).
Krakowska kancelaria Traple Konarski Podrecki, ponownie zdobywając tytuł najlepszej w dziedzinie prawa własności intelektualnej oraz autorskiego, utrwaliła dominującą pozycję rynkową. Odnotować należy także sukcesy spółek Linklaters w prawie konkurencji (współlider z kancelarią Sołtysiński Kawecki & Szlęzak) oraz Chadbourne & Parke – w prawie energetycznym.
Co roku w rankingu wyłaniamy również grono najlepszych prawników, liderów kierujących pracą praktyk czy departamentów, niezbędnych w każdym zespole. Tworzy je w tym roku 14 osób. Pojawiły się nowe: Elżbieta Traple w prawie własności intelektualnej, Janusz Fiszer w podatkach, Jerzy Baehr w prawie energetycznym. Mocną rekomendację uzyskał też Piotr Zimmerman w prawie upadłościowym, który opuściwszy kancelarię Wardyński i Wspólnicy w zeszłym roku, odnosi sukcesy we własnej firmie.

Obroty przyśpieszyły

Odrębne klasyfikacje rankingu sporządziliśmy na podstawie zadeklarowanych przez kancelarie rocznych przychodów (po raz czwarty) i dochodów (po raz trzeci) w 2010 r.
Największe przychody zanotowała kancelaria Salans, która osiągnęła prawie 110 mln zł rocznego obrotu. Ubiegłoroczny zwycięzca CMS Cameron McKenna został w tyle zaledwie o kilkaset tysięcy złotych. Trzecią firmą, która pokonała próg 100 mln zł przychodu, był Clifford Chance.
Na podkreślenie zasługuje dobry wynik kancelarii DLA Piper (wzrost o 30 proc., ponad 11 mln zł) oraz windykacyjnej firmy prawniczej z Wrocławia I. Korczyńska i Wspólnicy, która podwoiła obroty.
W klasyfikacji według dochodów w 2010 r., podobnie jak rok wcześniej, na pierwszym miejscu jest kancelaria Baker & McKenzie, choć z zyskiem mniejszym o prawie 2 mln zł.

Pomagają pro bono

Po raz czwarty w naszym rankingu wyłoniliśmy kancelarię najbardziej zaangażowaną w pracę pro bono, czyli w świadczenie nieodpłatnej pomocy prawnej osobom ubogim i organizacjom społecznym. Wybór spośród setki biur, które opisały nam swoje działania prospołeczne, nie był łatwy.
Wybraliśmy kancelarię Wierzbowski Eversheds, nagradzając ją za udzielanie pomocy prawnej firmom początkującym w dziedzinie Internetu i nowych technologii oraz fundacjom i stowarzyszeniom, z którymi współpracuje za pośrednictwem Centrum Pro Bono.

Regionalne kolosy

W tym roku pierwszy raz redakcja postanowiła przyznać odrębne wyróżnienia kancelariom spoza Warszawy, które są największe w swoich regionach (według liczby adwokatów i radców prawnych). Prawnicy pracują na rzecz przedsiębiorstw nie tylko w stolicy i choć prawie 40 proc. kancelarii uczestniczących w rankingu pochodzi właśnie stamtąd, to przecież na nich on się nie kończy. Największe kancelarie w Poznaniu, Katowicach czy Gdańsku to kilkudziesięcioosobowe zespoły prawników.
Powiedzieli dla „Rzeczpospolitej"
Tomasz Dąbrowski, partner zarządzający kancelarii Salans
Gospodarka polska radzi sobie lepiej niż  inne kraje. Nasi klienci chcą inwestować, a banki ich finansować. To dobra wiadomość dla kancelarii prawniczych. Oczywiście po kryzysie rynek naszych usług  się zmienił. Przedsiębiorstwa zwracają się do nas, tylko gdy to jest naprawdę niezbędne. Kiedy skomplikowane przedsięwzięcia wymagają specjalistycznej wiedzy prawniczej. W bieżącej obsłudze prawnej większą rolę odgrywają ich departamenty prawne. Dla Salansa 2010 r. był bardzo dobry. Prawie dokończyliśmy rozpoczęty w 2005 r. plan budowy najsilniejszej w Polsce uniwersalnej kancelarii prawniczej:  trzykrotnie zwiększyliśmy liczbę prawników, a dwukrotnie obroty. Mamy nowe działy: rynków kapitałowych, podatkowy. Wzmocniliśmy praktykę procesową oraz private equity, a nasz dział nieruchomości już dziś jest liderem na rynku. Polskę czeka jeszcze pięć – dziesięć lat dobrej koniunktury. Rynek naszych usług  będzie się rozwijał w podziale na dwa silne segmenty: typowej obsługi procesowej oraz przedsięwzięć wymagających dużej wiedzy i doświadczenia oraz umiejętności zarządzania projektami.
Rudolf Ostrihansky, partner zarządzający w kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak
Na rynku usług prawniczych nastąpiła wyraźna poprawa. Widać oznaki ożywienia gospodarczego, które przekłada się na zaangażowanie firm doradztwa prawnego. Otrzymujemy coraz więcej zapytań, obsługujemy więcej projektów  krajowych i zagranicznych. Prywatne zamknięte fundusze inwestycyjne także chętniej lokują w Polsce.  Nie wrócił jeszcze  stan sprzed kryzysu, ale jesteśmy na dobrej drodze. Oczywiście rynek jest teraz nieco inny. W korporacjach międzynarodowych  większą rolę odgrywają wewnętrzni prawnicy, którzy dziś muszą się tłumaczyć z wynajęcia kancelarii. Firmy nie tyle naciskają na kancelarie na obniżanie wynagrodzenia, ile oczekują, że będzie ono przewidywalne. Liczą, że kancelaria weźmie na siebie część ryzyka transakcji gospodarczych, a także procesów. Ostatni rok był dla naszej kancelarii bardzo dobry. Mieliśmy nawet niewielki wzrost zatrudnienia. Udało się wzmocnić praktykę prawa antymonopolowego, rozwinąć praktyki prawa karnego gospodarczego oraz energetycznego. Wyniki finansowe są bardziej niż zadowalające. Wygląda na to, że dobra koniunktura się utrzyma.
Elżbieta Traple, partner w kancelarii Traple Konarski Podrecki
Kancelarię wyspecjalizowaną w prawie własności intelektualnej otworzyłam w 1992 r. Nie byłam pewna, czy dobrze robię, ale zaczęła się dynamicznie rozwijać, również dzięki moim młodszym kolegom Pawłowi Podreckiemu i Xaweremu Konarskiemu. Dziś łączę działalność naukową z praktyką. Zajęcia ze studentami dają nowe spojrzenie na wiele problemów, a doradztwo i sprawy sądowe stawiają pytania, na które musi odpowiedzieć teoria. To udany mariaż, choć wymaga wyrzeczeń i czasu. Prawo własności intelektualnej to bardzo ważna dziedzina. Trudno wyobrazić sobie firmę, dla której nie miałyby znaczenia znaki towarowe, zagadnienia reklamy czy promocji. Kilkanaście lat temu w tej branży wystarczyło znać polskie ustawodawstwo i orzecznictwo. Dziś  rozwój nowych mediów stawia prawnikom o wiele wyższe wymagania. Trzeba śledzić nowe koncepcje i rozwiązania na świecie. W kancelarii mamy zespół ambitnych pracowników, którzy stale się dokształcają nie tylko w prawie, ale także nowościach technologicznych.
Piotr Zimmerman, wspólnik w kancelarii Zimmmerman i Wspólnicy
Uznałem, że na rynku jest miejsce na specjalistyczną kancelarię zajmującą się prawem upadłościowym i wszystkimi aspektami prawnymi restrukturyzacji przedsiębiorstw. Patrząc, jak dobrze radzą sobie podobne kancelarie wyspecjalizowane w prawie pracy czy w ubezpieczeniach, stwierdziłem, że ja też widzę siebie w mniejszej firmie, a nie w wielkiej, oferującej kompleksową obsługę. Po trzech miesiącach działania własnej kancelarii mogę powiedzieć, że pracy jest dużo. Choć to rzeczywiście ciężki kawałek chleba, bo przecież w mojej specjalności w zasadzie każdy klient jest jednorazowy. Muszę więc być cały czas widoczny na rynku, bo  konkuruję z zespołami upadłościowymi dużych firm. Staram się też pokazywać przedsiębiorcom możliwości wcześniejszego reagowania na kłopoty firmy, co może kosztować ich dużo mniej niż upadłość.
Oczywiście gorsze czasy dla gospodarki to lepsze czasy dla upadłości. Paradoksalnie w okresach koniunktury też ich jednak nie brakuje. Wówczas bowiem powstaje więcej nowych firm, konkurencja się zaostrza i nierzadko ktoś musi z rynku wypaść.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA