fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finansowanie

Spadają marże bankowe

Także większość bankowców uważa, że warunki cenowe kredytów hipotecznych sięgnęły progu rentowności
Fotorzepa, Szymon Laszewski Szymon Laszewski
W ostatnich tygodniach marże wliczone w oprocentowanie spadły m.in. w Millennium Banku, Lukas Banku, Nordea Banku, Alior Banku
Średnie marże dla kredytu złotowego w kwocie 300 tys. zł z 20-proc. wkładem własnym spadły do 1,5 proc., a w euro do 2,15 proc. – wynika z danych firmy Expander. – Trend obniżania marż kredytowych trwa, mimo że znajdują się już na niskim poziomie. Są banki, w których marże spadły poniżej 1 proc. Spodziewam się, że pojawią się oferty z marżą  0,8 proc. – mówi Paweł Majtkowski z Expandera. Zastrzega jednak, że są to oferty z dodatkowym ubezpieczeniem.
Także większość bankowców uważa, że warunki cenowe kredytów hipotecznych sięgnęły progu rentowności. Dlatego niskie dochody z tego produktu mają zrekompensować wpływy z innych, np. z konta osobistego czy ubezpieczeń.
Banki obniżają także inne koszty związane z kredytem hipotecznym. W ramach promocji Bank BGŻ nie pobiera opłaty przygotowawczej za udzielenie kredytu. Kredyt Bank udostępnił możliwość zaciągnięcia kredytu w euro na 100 proc.  wartości nieruchomości.  Wcześniej wydłużył maksymalny okres kredytowania do 40 lat.
W 2010 r. banki udzieliły kredytów hipotecznych na kwotę 50 mld zł, o ponad 10 mld zł wyższą niż rok wcześniej – wynika z danych Związku Banków Polskich i szacunków „Rz".
Jednocześnie trzeba będzie mieć wyższą zdolność kredytową, by dostać kredyt walutowy.
Zgodnie z uchwaloną przez KNF nowelizacją rekomendacji S (banki mają czas na wprowadzenie zmian do końca roku) klient zaciągający kredyt w walucie nie będzie mógł wydać na spłatę miesięcznej raty więcej niż 42 proc. dochodów netto, z uwzględnieniem innych zobowiązań. Dla pozostałych kredytów na podstawie rekomendacji T, która zaczęła w całości obowiązywać pod koniec grudnia 2010 r., jest to 50 proc. (w przypadku osób z dochodami nieprzekraczającymi średniej krajowej) oraz 65 proc. (dla zarabiających powyżej średniej). Zgodnie z nowymi przepisami zdolność kredytowa ma być liczona przy założeniu, że pożyczka jest zaciągana maksymalnie na 25 lat.
Opinia
Michał Chruściel kierownik zespołu rozwoju biznesu hipotecznego w BNP Paribas Fortis
Promocje przygotowywane przez banki w zdecydowanej większości opierają się na sprzedaży wiązanej. Mimo że rozwiązania takie znane są od lat, właśnie teraz uzależnienie atrakcyjnej ceny kredytu mieszkaniowego od zakupu przez klienta produktów dodatkowych jest szczególnie wyraźne. Należy oczekiwać, że kierunek ten zostanie utrzymany. Średnie marże kredytów hipotecznych oscylować będą w okolicach 1,2 – 1,3 proc., a ich wysokość zależeć będzie przede wszystkim od zakupu produktów dodatkowych – rachunku osobistego, karty kredytowej, ubezpieczeń nieruchomości lub kredytobiorcy (na życie, od utraty pracy, NW) czy produktów oszczędnościowo- -inwestycyjnych.
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA