fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wiadomości

Zmianę czasu wymyślił Franklin

Kierownik Laboratorium Czasu i Częstotliwości w Głównym Urzędzie Miar
Fotorzepa
W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas zimowy na letni. Kiedy po raz pierwszy doszło do takiej zmiany?
Albin Czubla: Zaczęło się w XVIII w. od Benjamina Franklina, który wymyślił, że na zmianie czasu można zaoszczędzić.
Pierwszym krokiem w kierunku wprowadzenia czasu letniego była tzw. konferencja południka zerowego w Waszyngtonie w 1885 roku. Podzielono wtedy kulę ziemską na 24 strefy czasowe. Natomiast pierwsza zmiana czasu miała miejsce w 1916 roku, kiedy czas letni wprowadzili Niemcy, a więc dotyczyło to także polskich ziem pod zaborem pruskim.
A w Polsce?
W Polsce czas letni wprowadzono dopiero po drugiej wojnie światowej w latach 1957 – 1964. Następnie powrócono do niego w roku 1977 i tak już zostało do dziś.
Czy taka zmiana jest nam w ogóle potrzebna?
Nawet bardzo. W okresie letnim, kiedy dzień jest długi na naszej szerokości geograficznej, słońce wstaje dosyć wcześnie, więc przesunięcie czasu daje nam dodatkową godzinę światła słonecznego wieczorem. Jest to więc korzystne. Poza tym wtedy faktycznie zużywa się mniej energii elektrycznej do oświetlenia domu. Ponadto, według badań prowadzonych w Wielkiej Brytanii, zmiana czasu wiąże się z poprawą bezpieczeństwa na drogach.
Dzięki lepszej widoczności w godzinach wieczornych na drogach jest mniej wypadków. Podejrzewam, że zmiana jest też korzystna dla branży turystycznej oraz kawiarń i barów – miejsc, w których spędza się czas wieczorami.
Czyli same korzyści. Nie ma żadnych niedogodności?
Na pewno zmiana powoduje pewne zaburzenia w transporcie oraz dla osób, które podróżują, szczególnie nocą. Oczywiście są też ludzie, którzy po prostu zapominają o zmianie czasu, więc mogą się spóźniać. Jeśli zaś chodzi o skutki zdrowotne, to są one niewielkie. Przystosowanie się do zmiany czasu nie stanowi raczej problemu, szczególnie dziś, w dobie długich podróży samolotowych, kiedy i tak trzeba się przystosować do dużo większych zmian czasu.
—rozmawiał Oskar Górzyński
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA