fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Ceny paliw wciąż będą wysokie

Fotorzepa, MW Michał Walczak
Już nawet 5,10 zł kosztuje litr najpopularniejszej benzyny 95-oktanowej. Cena oleju napędowego też przebiła 5 zł za litr, a taniej jest tylko przy hipermarketach. Eksperci ostrzegają przed spadkiem popytu na paliwo, którego sygnały już wystąpiły w lutym. W tle zmian na rynku nowy układ sił w zarządzie Orlenu
Ceny na stacjach paliwowych pobiły kolejne rekordy. Według danych portalu e-petrol za litr eurosuper 95 trzeba zapłacić o 3 grosze więcej niż tydzień temu, według łódzkiego Biura Reflex wzrost był niższy i wyniósł 1 grosz, ale i tak średnia cena najpopularniejszej benzyny E95 wynosi ok. 5,05 zł. O kilkanaście groszy więcej kosztuje litr paliwa 98-oktanowego.
Wyjątkowo drogi jest także olej napędowy, a na niektórych stacjach w kraju jego cena przewyższa cenę benzyny. Eksperci sugerują jednak, że jest szansa, że podwyżki wyhamują. – Są nawet stacje, które jeszcze tydzień temu wywindowały ceny benzyny, a teraz je obniżają o 2 – 3 grosze – mówi Urszula Cieślak, ekspert Refleksu. – Poza tym nie staniało paliwo w polskich rafineriach i gdyby ten poziom cen hurtowych się utrzymał, mielibyśmy do czynienia ze stabilizacją, choć na wysokim poziomie.

Orlen nie dał rady

Granica 5 złotych za litr paliwa zdaje się już nie stanowić problemu ani dla producentów paliwa, ani dla właścicieli stacji. Choć jeszcze w lutym była próba utrzymania ceny na poziomie 4,99 kosztem marży detalicznej. PKN Orlen zdecydował się na akcję cięcia cen. Przez kilka tygodni na żadnej z ponad 1700 placówek z logo płockiego koncernu za litr 95-oktanowej benzyny nie płacono więcej niż 5 zł. Czasy, gdy benzynę na stacjach Orlenu można było tankować za mniej niż 5 zł za litr, wraz ze wzrostem cen surowca odeszły jednak w przeszłość.

Afryka winduje ceny

Wysokie ceny w Polsce to efekt sytuacji na światowym rynku naftowym, wydarzenia – najpierw w Egipcie i Tunezji, a teraz wojna w Libii – wywindowały notowania ropy do poziomu najwyższego od 2,5 roku. Eksperci w kraju i za granicą przyznają, że spadek jest możliwy, ale po uspokojeniu sytuacji w Afryce, a trudno przewidzieć, kiedy to nastąpi. Dlatego coraz częściej pojawiają się korekty prognoz cen ropy na ten rok, na przykład Credit Suisse podniósł swoją o ponad 25 proc. Fakty są nieubłagane – benzyna na zagranicznych giełdach kosztuje ok. 1020 dolarów za tonę, co oznacza wzrost od początku roku o 180 dolarów, olej napędowy zaś podrożał o ponad 210 dolarów, do ok. 1014 dolarów.
20 mln m3 wynosiło zapotrzebowanie na olej i benzynę w Polsce w 2010 r.
W przypadku Polski istotnym elementem wpływającym na cenę paliwa jest kurs złotego, umocnienie polskiej waluty skutecznie mogłoby obniżyć ceny, ale szanse na to są niewielkie. – Może się okazać, że teraz właśnie przypada paliwowy szczyt cenowy, z którym zwykle mamy do czynienia latem – mówi Urszula Cieślak.
Paliwo na polskich stacjach jest o 5 – 7 proc. droższe niż jeszcze miesiąc temu.

Czy złoty pomoże kierowcom?

Większość analityków jest zdania, że w dłuższym terminie złoty powinien zyskiwać na wartości, co pomogłoby obniżyć ceny paliw, bo spadłyby koszty zakupu surowców przez rafinerie. Nie są jednak pewni, jaka tendencja będzie dominowała w najbliższej przyszłości. Wiele będzie zależało m.in. od decyzji Rady Polityki Pieniężnej. Podwyżka stóp procentowych w kwietniu  zwiększyłaby prawdopodobieństwo umocnienia naszej waluty.
Po ostatnim mocnym osłabieniu   – w efekcie zaostrzenia sytuacji w Afryce i na Bliskim Wschodzie czy katastrofalnego trzęsienia ziemi w Japonii  – w ostatnich dniach złoty nieznacznie się umocnił.
—łuw

Nowy tandem w zarządzie Orlenu

Rada nadzorcza Orlenu wybrała wczoraj pięcioro członków nowego zarządu firmy. Prezesem, jak się spodziewano, pozostanie Jacek Krawiec, zastępcą, wiceprezesem ds. finansów, Sławomir Jędrzejczyk. Stanowiska zachowało również dwóch z trzech dotychczasowych członków zarządu: za produkcję rafineryjną odpowiadać będzie nadal Krystian Pater, za petrochemiczną zaś – Marek Serafin.
Z władzami Orlenu pożegna się Wojciech Kotlarek, a w fotelu członka zarządu ds. sprzedaży zasiądzie Grażyna Piotrowska-Oliwa, była prezes PTK Centertel. Nowa szefowa handlu płockiej firmy w wykształcenia jest ... muzykiem. Ukończyła Akademię Muzyczną w Katowicach w klasie fortepianu. Oprócz tego jest absolwentką MBA w INSEAD i London School of Economics.
Rada nadzorcza zdecydowała, że konkursu na stanowisko członka zarządu ds. wydobycia ropy (upstream) będzie kontynuowany we współpracy z wcześniej wybranym doradcą personalnym. Zamknięto za to, bez rozstrzygnięcia, konkurs na stanowisko członka zarządu ds. zarządzania łańcuchem wartości. Nowy zarząd rozpocznie działalność po dorocznym WZA, które zbierze się najpewniej pod koniec czerwca.
—bam
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA