fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Pierwsza emisja obligacji Warszawy w tym roku

Firmy i samorządy często decydują się na emisję obligacji. Jak pokazują ostatnie aukcje, nie mają problemu ze znalezieniem inwestorów chcących nabyć ten typ papierów wartościowych.
Rzeczpospolita
Banki, przedsiębiorstwa i samorządy wyemitowały od początku roku papiery dłużne za ponad 3 miliardy złotych
Warszawa sprzedała właśnie papiery o wartości 300 mln zł. To pierwsza tegoroczna transza (inwestorzy chcieli kupić obligacje za ponad 1 mld zł).
Stolica wyemitowała dziesięcioletnie obligacje o oprocentowaniu 6,64 proc., które objęły głównie banki oraz firmy ubezpieczeniowe. W tym roku stolica zamierza jeszcze wyemitować papiery siedmioletnie za kolejne 300 mln zł. Jak wynika z naszych informacji, do emisji może dojść już w najbliższych dniach.
Marcowa emisja była szóstą w ramach programu o wartości do 4 mld zł. Łącznie w jego ramach  wartość wyemitowanych papierów wynosi 1,9 mld zł.
W sumie od początku roku firmy, banki i samorządy (wliczając emisję stolicy) wypuściły papiery na kwotę przekraczającą 3 mld zł. Do końca lutego, jak wynika z danych Fitch Polska, było to 2,7 mld zł, czyli ponaddwukrotnie więcej niż rok wcześniej. W dużej mierze ten wzrost wynika jednak z emisji obligacji drogowych  przez BGK (2 mld zł). Wartość emisji firm  i samorządów jest niższa niż przed rokiem.
W ciągu dwóch miesięcy roku banki i domy maklerskie podpisały 13 programów emisji papierów, w tym np. w lutym BGK z Miejskimi Zakładami Autobusowymi z Warszawy na kwotę 165,6 mln zł, a w styczniu DM IDM z Supernova Fund na 100 mln zł.
Jak wynika z danych Fitch Polska ,wartość rynku papierów nieskarbowych w Polsce wyniosła ponad 69 mld zł.
Według inwestorów sporo spółek dziś jest zainteresowanych emisją obligacji, w tym także euroobligacji. W ostatnim czasie Koleje Mazowieckie wyemitowały pięcioletnie obligacje o wartości 100 mln euro (oprocentowanie 6,75 proc.). Największą grupę kupujących stanowili  inwestorzy z Niemiec  i Szwajcarii.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA