fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Mazowsze nie chce utracić pomocy z UE po 2013 r.

Banknoty euro
Fotorzepa, BS Bartek Sadowski
Na skutek przekroczenia przez Mazowieckie 75 proc. unijnego PKB region może po 2013 roku stracić nawet do 85 proc. pieniędzy na regionalny program operacyjny
Chodzi o środki z unijnej polityki spójności na lata 2014 – 2020. W jej ramach Mazowsze w okresie 2007 – 2013 otrzymało 1,8 mld euro na program regionalny, najwięcej z polskich województw. Jednak w kolejnej perspektywie finansowej może to być teoretycznie nawet o 85 proc. mniej.
Problem Mazowieckiego tkwi w tym, że 82 proc. środków z polityki spójności jest kierowanych do regionów, w których poziom PKB nie przekracza 75 proc. średniej unijnej, a reszta do regionów powyżej tego poziomu. Tymczasem według Eurostatu Mazowsze poziom
75 proc. przekroczyło już w 2006 r. (83 proc.). Dwa lata później było to nawet 89 proc. Oznacza to, że przy podziale pieniędzy na lata 2014 – 2020 Mazowsze jako jedyne polskie województwo wypadłoby z grupy najbardziej wspieranych europejskich regionów.
1,83 mld euro na regionalny program operacyjny
– Nasz rozwój mógłby być nagle zahamowany na skutek odcięcia większej części unijnego wsparcia – alarmuje Adam Struzik, marszałek mazowiecki. Problem dotyczy także 35 innych europejskich regionów, w tym dziewięciu wschodnich landów Niemiec. Postulują one, a do apelu dołącza się Mazowsze, aby UE, dzieląc budżet polityki spójności po 2013 r., utworzyła kategorię tzw. regionów przejściowych, w których PKB wynosiłoby od 75 do 90 proc. średniej unijnej. Pomoc dla nich nie zostałaby odcięta automatycznie, ale byłaby redukowana sukcesywnie w kolejnych latach.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA