fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Poradniki

Straszny nie tylko fotoradar

Najlepszą skuteczność ma fotoradar. Sporo kierowców zostaje jednak złapanych także na wideorejestrator
Czym się od siebie różnią te urządzenia?
Fotoradar to urządzenie przeznaczone do pomiaru prędkości pojazdów.
Wykonuje zdjęcia fotograficzne pojazdom, które przekroczyły określony próg prędkości. W zależności od tego, jak jest zamontowany, może mierzyć prędkość pojazdu zbliżającego się lub oddalającego od niego. Wykonane zdjęcia są zapisywane na nośniku elektronicznym lub na kliszy fotograficznej.
Urządzenie rejestruje: samochód, numer rejestracyjny, wizerunek kierującego, datę i godzinę zdarzenia, miejsce popełnienia wykroczenia, prędkość, z jaką jechał kierujący, oraz prędkość dozwoloną.
Wszystkie te informacje są uwidocznione na automatycznie wykonanej przez urządzenie fotografii.
Właściciel pojazdu, który przekroczył dozwoloną prędkość, jest następnie wzywany do jednostki policji lub straży miejskiej w celu uiszczenia mandatu, a jeżeli pojazdem kierowała inna osoba – w celu ustalenia jej tożsamości.
Obowiązek wskazania, kto w danym czasie użytkował pojazd, ciąży na właścicielu z mocy art. 78 ust. 4 ustawy – Prawo o ruchu drogowym.
UWAGA!
Przekroczenie prędkości to nie jedyne wykroczenie, za  które można zapłacić mandat.
Na  zdjęciu widać również, czy kierowca rozmawia przez telefon komórkowy, ma zapięte pasy, a pojazd, którym kieruje – włączone światła. Punkty za wykroczenia są sumowane, zaś grzywna w przypadku zbiegu kilku czynów może wynieść nawet 1000 zł.
Fotoradary umieszczane są w różnych miejscach na drogach całego kraju zarówno w miastach, jak i na obszarach pozamiejskich. Ich zaletą jest rejestrowanie wykroczeń bez potrzeby bezpośredniego zatrzymywania kierowców w  chwili ich ujawnienia.
Wideorejestrator z kolei jest montowany w radiowozach policyjnych zarówno oznakowanych, jak i nieoznakowanych. Mierzy prędkość i rejestruje obraz na kasecie wideo.
Za pomocą tego urządzenia dokonuje się pomiaru prędkości pojazdu z samochodu policyjnego w czasie jazdy. Podobnie jak w przypadku fotoradaru na obrazie uzyskanym z wideorejestratora umieszczone są data, godzina, obraz samochodu, numer rejestracyjny oraz prędkość, z jaką pojazd się poruszał.
Uprawnienia do posługiwania się wideorejestratorem lub fotoradarem mają policjanci, którzy odbyli przeszkolenie w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie.
Do pomiaru prędkości policja wykorzystuje również tzw. radary pistoletowe, które ze względu na niewielkie rozmiary i łatwość obsługi używane są bardzo często. Cały sprzęt kontrolno-pomiarowy wykorzystywany przez policję podlega cyklicznej legalizacji potwierdzonej odpowiednim dokumentem.
Czytaj też artykuły:
Czytaj więcej w serwisie:
Zobacz cały poradnik:
 
 
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA