fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

6 Aukcja Młodej Sztuki

materiały prasowe
Prace Wojtka Bąkowskiego, Grupy Twożywo i The Krasnals na 6 Aukcji Młodej Sztuki. Już 24 marca w domu aukcyjnym DESA Unicum
Wydarzeniem tej aukcji jest pojawienie się serigrafii Grupy The Krasnals wedle słynnego obrazu „Małpy z białymi bananami".Grupa powstała w marcu 2008. Jej członkowie pozostają anonimowi, działają głównie za pośrednictwem swojego bloga. Ich oparte na prowokacji działania są reakcją na aktualną sytuację społeczno-polityczną. W swojej twórczości malarskiej nawiązują, m.in. do Wilhelma Sasnala, który jest dla nich symbolicznym momentem zwrotnym, przekroczeniem bariery do której doszła formacja kierująca rynkiem sztuki w Polsce. Zobacz galerię zdjęć prac
Krytykują polski i światowy rynek sztuki, na którym sukces może odnieść tylko artysta, który odpowiada kreowanym trendom i który ma odpowiednie znajomości. Ze względu na podobieństwo do dzieł Sasnala na wiosnę 2008 ich obraz „Untitled (Group of Monkeys with White Bananas)", podpisany Whielki Krasnal, został wyceniony przez dom aukcyjny Christie's na 70 000 funtów. Gdy zauważono pomyłkę, wycena została unieważniona. Prezentowana praca jest serigrafią z obrazu, który wziął udział w tym happeningu. W październiku 2009 Piotr Uklański wykorzystał swój portret, wykonany przez The Krasnals, jako część instalacji eksponowanej w Tate Modern. W listopadzie 2009 grupa została nominowana do Paszportów Polityki.
W ofercie pojawiła się także praca tegorocznego laureata Paszportów Polityki, Wojtka Bąkowskiego. Artysta otrzymał nagrodę, wedle słów jurorów „za sztukę będącą oryginalnym połączeniem brutalności i liryzmu, za nadanie nowego, ciekawego sensu pojęciu artysta multimedialny". Prezentowana praca „Żółty człowiek zżera popielniczkę..." pochodzi z teki „Nowa Fala Popierdala" wydanej w 2008 przez „Artbazaar – blog o kolekcjonowaniu sztuki".
Do historii sztuki najnowszej w Polsce przeszła już także wykorzystująca gry znaczeniowo-słowne i sztukę typografii Grupa Twożywo. Grupa, która ogłosiła zakończenie swojej działalności w marcu tego roku, starała się dotrzeć do jak najszerszego kręgu odbiorców używając do tego celu nowych mediów: reklamy, billboardu, Internetu. Przykładem działającego w nowych mediach artysty związanego z modnym aktualnie „Street-Artem" jest Igor Chołda znany pod pseudonimem „AQUALOOPA".
Tematy nowych mediów i przekazów z nimi związanych, a także zagubienia w konsumpcyjnym świecie podejmują Laura Pawela, Agnieszka Migdałek, Ewelina Sośniak czy Maciej Mraczek. Wątki autotematyczne sztuki odnajdujemy natomiast w pracy „Siedmiu wspaniałych" Bartka Jarmolińskiego, ironicznie prezentującej na różowym tle klasyków światowej sztuki XX w. Ciekawe prace zaprezentują również Kuba Adamek, Stefan Hanćkowiak i Gossia Zielaskowska.
Ciekawą i pełną dystansu propozycją jest praca z dyplomowego cyklu obrazów katowickiej malarki Sylwii Woźniczki zatytułowanego „Retrospekcja". W cyklu tym malarka sięga do utrwalonych w fotografii pejzaży miejskich lub wnętrz charakterystycznych dla okresu socrealizmu. Wmontowała w nie współczesne obrazy i opatrzyła całość komentarzem z dzisiejszej perspektywy. Autorka ukazuje współczesne i bliskie postaci na tle byłej, siermiężnej rzeczywistości.
Za cykl otrzymała nagrodę za najlepszy dyplom katowickiej ASP w 2009 r. Obraz prezentowany na aukcji w Desie Unicum nosi tytuł „MDM". Współczesna dziewczyna ukazana na tle kandelabrów na Placu Konstytucji w Warszawie bawi się robotnikami z płaskorzeźb z budynków na MDM-u jak marionetkami. Praca zdaje się nawiązywać do miejsca wystawy i aukcji. Właśnie tu, przy pl. Konstytucji zobaczyć można wystawę przedaukcyjną prac młodych artystów.
Oprócz postaci znanych i głośnych w ofercie znajdą się również ciekawe propozycje niedawnych absolwentów ASP, a także kilka prac młodych twórców będących jeszcze studentami.
Tradycyjnie, wszystkie prace licytowane są od ceny wywoławczej 500 zł. Pełną ofertę obejrzeć można na www.desa.pl oraz na wystawie przedaukcyjnej w Salonie Marchand DESA Unicum w Warszawie,  Pl. Konstytucji 2, w godzinach: 11 – 19 (od poniedziałku do piątku) oraz 11 – 16 (w soboty).
Aukcja odbędzie się 24 marca (czwartek) w domu aukcyjnym DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50.
 
Źródło: materiały prasowe
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA