fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Bogdanka zainteresowana JSW, ale na razie jej nie kupi

Fotorzepa, Kuba Krzysiak kk Kuba Krzysiak
– Jeśli byłoby wolą naszych właścicieli, by Bogdanka kupiła akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej, to najpierw my musielibyśmy podnieść kapitał, bo nie mamy wolnych środków – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Mirosław Taras, prezes Lubelskiego Węgla Bogdanka
– A takie decyzje nie zapadły, więc jeśli szybko zdarzy się sprzedaż akcji JSW, to my ich nie kupimy - dodaje Taras.
Debiut JSW zaplanowano na 30 czerwca. Jednak na razie będzie to tylko sprzedaż starych akcji spółki. Nieoficjalnie mówi się o pakiecie ok. 30 proc. Z szacunków „Rz" wynika, że taka oferta byłaby wówczas warta 3,3-4 mld zł.
Bogdanka jednak bardzo dobrze ocenia JSW. I vice versa. Wystarczy przypomnieć wezwanie NWR na Bogdankę. Wtedy to prezes JSW nie wykluczał, że JSW mogłaby przejąć Bogdankę, bo ją na to stać. Co stanie się, gdy JSW będzie już na giełdzie? Niewykluczone, że Bogdanka i spółka z Jastrzębia będą się miały coraz bardziej ku sobie.
– Nikt nigdy nie wykluczał wzajemnych zakupów – mówiła niedawno w rozmowie z „Rz" wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska.
– Ja ciągle powtarzam, że jakaś forma współpracy między Bogdanką a JSW doprowadziłaby do powstania najlepszej i największej firmy górniczej produkującej węgiel energetyczny i koksowy. Co stanie się, gdy JSW będzie na giełdzie? – To kwestia kapitałów obu spółek i decyzja ich właścicieli - powiedział „Rz" Taras.
Pytany, kto jego zdaniem będzie zainteresowany akcjami JSW, powiedział, że nie wyklucza, że może to być Mittal, jeden z głównych klientów JSW, firmy z Australii, albo NWR. - Przejęcie nas się nie udało, więc moim zdaniem teraz NWR będzie zainteresowany kopalniami z Jastrzębia - powiedział Taras.
Przedstawiciele NWR wielokrotnie powtarzali, że są zainteresowani JSW, choć jednocześnie przyznawali, że chodziłoby bardziej o pakiet kontrolny. A minister skarbu podkreśla, że państwo zachowa kontrolę w JSW.
Mirosław Taras pytany przez „Rz" o potencjalne akwizycje Bogdanki powiedział, że spółka obserwuje inne kopalnie. A co z Ukrainą? „Rz" pisała, że Bogdanka mogłaby być zainteresowana dokończeniem budowy na Ukrainie.
– To prawda, że byliśmy zainteresowani tym złożem, bo sąsiaduje z Bogdanką. Ale okazało się, że miąższość pokładów to 50-70 cm (bardzo cienkie - red.), co oznacza, że ich wydobycie byłoby technologicznie strasznie trudne, dlatego nie będziemy zainteresowani przejęciem kopalni na Ukrainie – powiedział Taras.
Pytany o politykę dywidendową spółki powiedział, że nowa polityka dywidendowa będzie przygotowana na lata 2011-2013 lub 2011-2014. W poprzedniej zarząd Bogdanki rekomendował niewypłacanie dywidendy. Niewykluczone, że w kolejnych latach zmieni zdanie.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA