fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Węgierski saksofonista Mihaly Dresch ze swoim kwartetem

Mihaly Dresch, węgierski saksofonista, klarnecista i flecista, porusza się w obrębie gatunku nazywanego world czy też etno jazzem. Eksperymentuje chętnie zarówno z instrumentami perkusyjnymi, jak elementami ludowej wokalistyki
Z Kulturą na Ty! - poleć swoje wydarzenie kulturalneDresch w połowie lat 80. ub. wieku powołał do życia kwartet łączący dwie estetyki – jazzu ze Wschodniego Wybrzeża z tym znad Dunaju. Duży rozgłos przyniósł grupie album „Riding the Wind". Kolejny, „Hungarian bebop", nagrany razem z Archie Sheppem, pokazał wyjątkowy dialog dwóch saksofonów, które gadają dwoma językami, ale potrafią się porozumieć w sposób, jaki mógł wypracować tylko czarny jazz ze stylem free z naddunajskich stepów.
Dresch Quartet współpracował też z innymi znanymi postaciami światowego jazzu, takimi jak: John Tchicai, Roscoe Mitchell, Chico Freeman, David Murray czy Dewey Redman i Hamid Drake. Ostatni album muzyków „Rare Bird" ukazał się w 2009 roku.
Mówi się, że propozycja Mihály'a Drescha przepełniona jest melancholią. Ale ona tkwi głębiej w muzycznych korzeniach kultury regionu, na co np. w „Sorrow, Sorrow" zwracają uwagę harmonicznie użyte cymbały. Gardłowe zaśpiewy i wykorzystanie tradycyjnych tematów („Argyélus", „Ciganyos", „Széki katonabucsúztató") przydają kompozycjom Drescha rzewności psalmu pisanego na ludową nutę.
Mihaly Dresch Quartet, Powiększenie, ul. Nowy Świat 27, Warszawa, bilety: 20 zł, rezerwacje: powiększenie@gmail.com, poniedziałek (21.03), godz. 20
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA