fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Rozmowy z Rafako o sprzedaży ZE PAK zakończone

Urszula Zielińska
Ministerstwo Skarbu odstąpiło od negocjacji z Rafako w sprawie sprzedaży akcji ZE Pątnów – Adamów – Konin i dwóch kopalni węgla brunatnego
Zapowiedziało jednocześnie, że chce sprzedać swoje 50 proc. akcji ZE PAK na giełdzie. „W porozumieniu z pozostałymi akcjonariuszami ZE PAK planowane jest wprowadzenie akcji spółki do publicznego obrotu i sprzedaż akcji na GPW" – możemy przeczytać w komunikacie resortu.
Pozostali akcjonariusze PAK to głównie Elektrim (ma 47 proc. akcji i kontrolę operacyjną) oraz pracownicy. Wiele wskazuje na to, że rozwiązanie przedstawione przez resort zostało już niemal uzgodnione. – Elektrim zachowa kontrolę operacyjną w ZE PAK i swój pakiet akcji – podkreślił w rozmowie z "Rz" Zygmunt Solorz-Żak, główny udziałowiec Elektrimu. Przyznał, że odpowiada mu scenariusz, zgodnie z którym papiery Skarbu Państwa zostałyby zbyte na giełdzie. Jest jednak także warunek: ZE PAK przejmie dwie kopalnie węgla brunatnego Adamów i Konin, od których dostaw surowca jest uzależniony.
1-1,2 mld zł wg nieoficjalnych informacji oferowało Rafako za akcje PAK
– Ważne, aby doszło do konsolidacji – czy to przed wejściem PAK na giełdę, czy po – tak aby ciąg technologiczny został zachowany – podkreślił biznesmen.
Wcześniej z informacji Rz" wynikało, że to właśnie techniczne kwestie dotyczące dostawców węgla dla PAK uniemożliwiają osiągnięcie porozumienia akcjonariuszy w sprawie prywatyzacji.
Teraz ministerstwo pisze, że chce sprywatyzować te dwie kopalnie w trybie publicznym.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA