fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Jak złożyć zeznanie przez Internet

Fotorzepa, Sławomir Mielnik
Drogą elektroniczną można rozliczyć zarówno dochód z pracy, z działalności gospodarczej, jak i ze sprzedaży mieszkania
Tak jak w poprzednim roku zainteresowani mogą wykazać online zarobki uzyskane od pracodawcy (PIT-37), działalność gospodarczą opodatkowaną zarówno według stawek 18 proc. oraz 32 proc. (PIT-36), jak i liniowo (PIT-36L), inwestycje giełdowe (PIT-38), a także dochód ze sprzedaży nieruchomości nabytych po 1 stycznia 2009 r. (PIT-39). W tym roku mają czas do 2 maja.
Zeznania PIT-36 i PIT-37 można złożyć drogą elektroniczną zarówno indywidualnie, jak i wspólnie z małżonkiem lub z wychowywanym samotnie dzieckiem.
Ministerstwo Finansów udostępniło też cztery nowe druki, w tym PIT-28, na którym wykazuje się przychody opodatkowane ryczałtem, w tym rozliczenie najmu prywatnego. Termin składania tego zeznania upłynął już 31 stycznia.
Nowością jest też wniosek o zastosowanie karty podatkowej (PIT-16) oraz deklaracja o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach 2010 r. (PIT-16A) i deklaracja osób duchownych o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne zapłaconej i odliczonej w poszczególnych kwartałach 2010 r. (PIT-19A).

Dane autoryzacyjne

Wszystkie te druki można przesłać do urzędu skarbowego w formie elektronicznej bez użycia bezpiecznego podpisu elektronicznego. Zabezpieczeniem tej operacji są tzw. dane autoryzacyjne podatnika. Wystarczy podać imię i nazwisko, datę urodzenia, numery NIP i PESEL oraz kwotę przychodu z zeznania rocznego za 2009 r. Jeśli ktoś nie rozliczał się za poprzedni rok lub nie miał przychodów, wpisuje „0" (zero).
Rozliczenie przez Internet nie powinno sprawić podatnikom kłopotów. Należy wejść na stronę www.e-deklaracje.gov.pl i z zakładki „Do pobrania" pobrać aplikację desktopową e-Deklaracje. Zamiast tego można wybrać właściwy druk z zakładki „Formularze". Następnie należy wypełnić formularz, który wygląda tak samo jak ten dostępny w formie papierowej, a na koniec wpisać we wskazanym polu kwotę przychodu z zeznania za 2009 r. i wysłać dokument. Należy pamiętać o pobraniu i zachowaniu urzędowego poświadczenia odbioru (UPO). Jest ono traktowane na równi z dowodem nadania listu poleconego czy potwierdzeniem złożenia PIT w urzędzie skarbowym.

Łatwe wyliczenie

By ułatwić rozliczenie z fiskusem, obowiązkowe pola zostały oznaczone ramką i dodatkowo opisane. Program automatycznie dokonuje obliczeń na wprowadzonych przez podatnika danych, co pozwala uniknąć błędów rachunkowych. Ponadto sprawdza na bieżąco poprawność tych danych, np. formaty pól oraz wartość przysługujących limitów odliczeń. W ten sposób można zweryfikować np., czy wartość ulgi na Internet nie przekroczyła 760 zł.
Osoby rozliczające się online powinny mieć świadomość, że mogą mieć kłopot z uzyskaniem kredytu bankowego. – Banki żądają w wielu wypadkach potwierdzenia złożenia zeznania w formie papierowej. Uważamy, że konieczne jest ujednolicenie procedur, by wyeliminować tego typu problemy – mówi Emilia Amielanczyk, ekspert Pracodawców RP.
Komentuje Mariusz Ferenc, doradca podatkowy w PricewaterhouseCoopers:
Możliwość rozliczenia przez Internet to duże ułatwienie dla podatników, którzy mogą dzięki temu złożyć PIT bez wychodzenia z domu. Udostępniony przez Ministerstwo Finansów system e-deklaracje jest łatwy w obsłudze i przyjazny dla użytkowników. W tym roku zniesione zostały dwa największe dotychczasowe utrudnienia dotyczące wspólnego rozliczania małżonków i składania korekt. Małżonkowie nie muszą już składać do urzędu upoważnienia na druku papierowym UPL-1. Również ewentualną korektę można przesłać przez Internet, podczas gdy rok temu trzeba było złożyć ją w formie tradycyjnej.
 
Zobacz tematy:
 
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA