fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Cywilizacja

Moliere nie jest autorem swoich sztuk

Fotorzepa
Rosyjscy badacze twierdzą, że przedstawili matematyczny dowód na to, że Moliere nie jest autorem swoich sztuk, zwłaszcza „Świętoszka", „Szkoły żon", „Szkoły mężów", „Pociesznych wykwintnisi", „Don Juana". Autorstwo tych sztuk należy przypisać Corneille'owi.
Z taką tezą wystąpili Michaił Marusenko i Elena Rodionowa z Uniwersytetu w Sankt-Petersburgu. Swoje twierdzenie oparli na statystycznej analizie struktury tekstów obu autorów, którzy żyli i tworzyli w tym samym czasie w Paryżu: Moliere czyli Jean Baptiste Poquelin zmarł w 1676, Pierre Corneille, autor „Cyda", zakończył życie w 1684.
Rosyjscy badacze poddali statystycznej analizie formy gramatyczne stosowane przez obu autorów, oraz dla porównania, Philippe Quinaulta, też tworzącego w paryżu w tym czasie (zmarł w 1688). Analizowali odmieniane czasowniki, przymiotniki, zaimki, zdania proste i złożone. W sumie, uwzględnili ponad 50 parametrów. Pracowali na 11 tekstach Corneille'a, 13 Moliere'a i 3 Quinaulta.
Wniosek jest następujący:Wobec sześciu sztuk Moliere'a można przypuszczać z 95-procentowym prawdopodobieństwem, że ich autorem jest Corneille.
Pozbawianie Moliere'a praw autorskich nie jest pomysłem nowym, co kilka lat z takimi rewelacjami występują literaturoznawcy, krytycy, lingwiści. Ostatnio, w latach 2001 i 2003 Dominique Labbe rozszyfrowywał słownictwo używane przez Moliere'a i Corneille'a.
Ale pierwszy, w 1919 roku, ważył się to powiedzieć francuski powieściopisarz Pierre Louys. Co ciekawe, sam był autorem oszustwa, najwspanialszej mistyfikacji w dziejach literatury światowej jaką są „Pieśni Bilitis", rzekomo przetłumaczonego starożytnego greckiego tekstu.
?
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA